Výživa seniorů
Výživa seniorů

Víte, co je příčinou podvýživy u seniorů a jaké jsou její důsledky?

Příčiny nedostatečné výživy u starších lidí:

  • somatické - nechutenství, problémy se žvýkáním, problémy s chrupem, protézou, poruchy polykání, jednotvárná strava, chronické onemocnění, onemocnění ústní dutiny, zhoršené trávení způsobené užíváním léků či snížená pohyblivost 
  • sociální - chudoba (nedostatečně kvalitní strava), ztráta soběstačnosti, osamělost, neznalost správné výživy, nevyhovující strava v zařízení sociálních služeb či v nemocnici 
  • věk - dochází ke snížení chuťových a čichových vjemů, snížení pocitu hladu, zvýšení pocitu plnosti v žaludku, snížení potřeby příjmu tekutin (velmi nebezpečné) 
  • psychické - demence, deprese, paranoidní stavy, úzkostná dieta, alkoholismus
Senior_infografika

Důsledky nedostatečné výživy u starších lidí

  • nízká hladina krevních bílkovin (hypoproteinemie), chudokrevnost (anémie), ztráta svalové hmoty (kosterní svalstvo, dýchací, srdeční), málo fyzické aktivity, oslabení imunitního systému, zpomalené hojení ran, zácpa.

Je naprosto v pořádku, že podobně jako se ve stáří snižuje činnost některých orgánů, dochází ke zpomalení některých funkcí, tak se snižuje i pocit hladu a starší člověk obvykle konzumuje mnohem méně stravy. To ale neznamená, že je to správné. Pro zachování soběstačnosti a kvality života seniora, musí být jeho strava dostatečná a kvalitní. Pro seniory je obecně náročnější přijmout větší množství potravy, proto je důležité, aby i v menším objemu stravy byly obsaženy všechny potřebné živiny. Vašemu blízkému můžete pomoci i darováním vhodného produktu tekuté výživy, obzvlášť vhodné jsou přípravky se zvýšeným obsahem bílkovin. Pitný režim bývá u seniorů také velkým problémem.