
Doporučená péče a preventivní opatření
Dostatečný příjem tekutin je základ
Fyziologicky dochází ve stáří ke snížení pocitu žízně. Proto starší lidé cítí nižší potřebu pít a častěji jsou pro nízký příjem a vyšší ztráty ohroženi dehydratací. Je vhodné rozložit příjem tekutin rovnoměrně do celého dne, zajistit příjem tekutin mezi jídly, avšak více tekutin je doporučeno přijímat dopoledne. Voda, čaj, ale i ovocné či zeleninové nápoje a bylinkové čaje lze započítat do pitného režimu. Je třeba si dávat pozor na bublinkové minerální vody, které mohou obsahovat vyšší obsah sodíku, a tím pádem jsou nevhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem a srdečním selháním. Ovocné šťávy a 100% džusy je vhodné ředit vodou 1:1 a nepít je nalačno, protože dráždí sliznici žaludku. Nepít často černou kávu (odvodňuje). Obecně je doporučeno vypít 1,5-2 litry tekutin denně. Hydratace organismu je důležitá pro udržení správné funkce ledvin (u 65letého člověka je funkce ledvin snížena asi o 30%, u 80letého o 50%).
Věděli jste, že...
… při podvýživě, je důležité zaměřit se na kvalitu surovin a vyřadit z jídelníčku potraviny s vysokým obsahem tuku, soli či cukru? Výraznou změnou ve stravování by měl být i výběr masa a je třeba volit spíše libové maso, také méně tučné mléčné potraviny a zvýšit množství ovoce a zeleniny. Základem úspěchu je také pohyb. Každodenní pobyt na čerstvém vzduchu je pro seniory velmi potřebný.

Vhodná je také vyvážená tekutá strava na popíjení – tzv. sipping (přípravky enterální klinické výživy). Nutriční přípravky je třeba seniorovi podávat po jídle nebo mezi jídly, aby se jejich konzumací nezasytil a neodmítal normální stravu. Nezapomínejte na to, že cílem není nahradit normální stravu, ale doplnit a obohatit ji o makro a mikronutrienty. Senior by měl nutriční přípravky popíjet postupně po doušcích, jelikož se živiny postupně lépe vstřebávají, a vypití celého obsahu lahvičky najednou by mu mohlo způsobit zažívací problémy. Přípravky podávejte vychlazené.