Obrázok
Výživa seniorů
Výživa seniorů

Já už tolik nepotřebuji, mně stačí káva s mlékem a rohlík,“ posloucháme často od starších lidí…

Přitom, stejně jako v jiném životním období, i ve stáří platí, že stravování musí být vyvážené, pestré a s dostatečným množstvím všech potřebných živin. Nedostatečná výživa se vždy nepříznivě odrazí na zdravotním stavu člověka. Podvýživa je v Česku mnohem více rozšířená, než by člověk čekal. Až 1 ze 3 seniorů trpí podvýživou. Je důležité, aby přijímali kvalitní a vyváženou stravu, která je základním předpokladem pro udržení zdraví. Prevence podvýživy může mít obrovský vliv na zdraví a duševní pohodu. Strava seniorů bývá často jednotvárná a postrádá některé důležité živiny – klíčová je role bílkovin. Bohužel mnozí zastávají názor, že seniorům stačí nižší příjem stravy. Není to pravda, jelikož potřeba energie se u seniorů snižuje pouze o 5% za desetiletí. Věnujte proto pozornost vašim rodičům, prarodičům a pravidelně se informujte o tom, co jedli.
 

Obrázok
Starostlivosť
Doporučená péče a preventivní opatření

Při podvýživě, je důležité zaměřit se na kvalitu surovin a vyřadit z jídelníčku potraviny s vysokým obsahem tuku, soli či cukru.

Zobrazit více
Obrázok
Seniorka
Nedostatečná a nesprávná výživa, ztráta svalové hmoty, zhoršený zdravotní stav

Se stoupajícím věkem dochází ke změnám ovlivňujícím metabolismus organismu. Dlouhodobé studie poukázaly na to, že s věkem lineárně klesá...

Zobrazit více