Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Snížení chuti k jídlu a ztráta hmotnosti během onkologického onemocnění

Během onkologického onemocnění se mění metabolismus organismu. Tyto změny může způsobit odpověď organismu na nádor, vedlejší účinky protinádorové terapie, určité podávané léky nebo kombinace výše uvedeného.

Vedlejší účinky terapie, jako jsou nevolnost, zvracení a změněné vnímání chutí, mohou dočasně vést ke ztrátě chuti k jídlu nebo k potížím nebo k neschopnosti přijmout dostatečné množství živin. Všechny výše uvedené příznaky může způsobit i samotný nádor.

Nežádoucí účinek snížení chuti k jídlu: hubnutí 

Jako výsledek výše uvedených účinků má určitá část onkologických pacientů potíže s přijetím dostatečného množství kvalitních živin, což může dříve nebo později vést k nebezpečné ztrátě tělesné hmotnosti. 

Váš nutriční stav může významně ovlivnit výsledek terapie, proto je mimořádně důležité, abyste v tomto období neztráceli hmotnost, abyste si zachovali svoji původní hmotnost a to ještě i v případě, že byste jinak chtěli zhubnout. Toto není vhodný čas na hubnutí!

Protože hubnutí, které se objevuje v případě onkologické choroby, začíná na úrovni buněk (objevuje se ve 40 – 85 % onkologických onemocnění). Avšak už i ztráta 2,5 – 5 % z původní tělesné hmotnosti může být nebezpečná a může nepříznivě ovlivnit účinnost protinádorové terapie!

Když hubnutí nabere už nebezpečné rozměry 

Na základě zkušeností přejde velmi mnoho pacientů po zjištění onkologické choroby na základě doporučení svého lékaře na zdravější, cílenější stravu, která může vést ke ztrátě hmotnosti. Riziko hubnutí znásobují i časté vedlejší účinky protinádorové terapie (zvracení, nevolnost, nechutenství, odpor k jídlu, atd.), ale obavy a stres, které provázejí rozpoznání této choroby, mohou také vést ke snížení chutě k jídlu. 

Dokonce se pacienti většinou i těší ze ztráty počátečních pár kilogramů, a to hlavně pokud měli před zahájením léčby nadváhu a myslí si, že je to součást léčby a tento proces umí kontrolovat. 

Může se to zdát málo, téměř bezvýznamné, ale výzkumy dokázaly, že už i ztráta hmotnosti 2,5 až 5 % může negativně ovlivnit léčbu rakoviny. 

Jako důsledek hubnutí nenastupuje jen celková slabost, ale snižuje se také aktivita životně důležitých orgánů. Zeslabují se srdeční a dýchací svaly, ztěžuje se dýchání a snižuje se zásobování kyslíkem. 

Pokud je pokles hmotnosti za poslední měsíc větší než 5 % nebo za posledních 6 měsíců více než 10 %, či pacient přijímá méně než 35 % svého běžného příjmu, je třeba zvážit doplnění běžné stravy enterální výživou na popíjení. 

Zhubnutí 5 % znamená v případě osoby s hmotností 60 kg –3 kg, v případě osoby s hmotností 80 kg ztrátu –4 kg. Už i hubnutí v takové míře ohrožuje úspěšnost léčby!

Co udělat, pokud jste v krátké době ztratili 3-4 kg své hmotnosti?

V případě, že zaznamenáte v krátké době úbytek hmotnosti o 3 – 4 kg, určitě o tom informujte svého lékaře nebo dietologa, případně zavolejte na naši bezplatnou telefonickou poradnu (0800 444 006). Nečekejte, až bude proces už jen těžko zastavitelný, nebo negativně ovlivní výsledek terapie!