Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Pomocník při stravování

Cílem správné výživy během onkologického onemocnění je dbát na to, aby mělo vaše tělo správný poměr výživných látek, které potřebuje pro zachování svalové hmoty, udržení vás aktivním či pro lepší zvládnutí léčby a pomoci vám v činnostech, které dělají váš život lepším. 

Ne všechny dny jsou lehké

Mnoho onkologických pacientů pociťuje, že některé dny jsou lepší, jiné horší. Pokud horší dny přetrvávají, nestrachujte se a moc o nich nepřemýšlejte. Namísto toho se snažte myslet na dny, kdy jste se cítili dobře. 

Všímejte si toho, co přispělo k tomu, že jste se některé dny cítili dobře. Dobře jste se vyspali? Přestali jste myslet na problémy? Možná to bylo stravou nebo nutričními drinkami? Nebo procházkou venku? Návštěva rodiny či známých by mohla být pro vás tím správným rozptýlením. 

V případě, že nemáte zrovna nejlepší období a vaše dny nejsou zrovna nejlepší, připomeňte si, co vám zlepšilo náladu naposledy. Dejte si malou svačinku nebo odpolední svačinu, když se na to cítíte. Dejte si například hrstku oříšků nebo nutriční drink, který vám poskytne potřebné živiny a tekutiny. Snažte se myslet pozitivně a neobviňujte se za to, že jste nedokázali jíst celé jídlo.

V případě, že je pro vás příjem stravy a pití náročné, je důležité to, že se počítá každé sousto. Proto je lepší vybírat potraviny, které jsou plné nutrientů jako například jídla s vysokým obsahem energie, proteinů či ostatních živin.

Vyzkoušejte raději jíst malé jídlo přibližně každé dvě hodiny a hlavně když začnete cítit hlad. Je naprosto v pořádku si jít dát něco malého, když máte chuť, nebo dát si nutriční drink v případě, že nedokážete do sebe dostat žádné jídlo. Možná se budete bát, že pokud si dáte něco malého k jídlu, že nebudete zvládat sníst normální jídlo, ale je naprosto v pořádku se najíst, když pociťujete hlad. 

Velké porce jídla mohou být pro vás nepřijatelné. Naopak malá jídla a nutriční drinky mezi jídly jsou obvykle snazší na trávení a mohou vám pomoci navýšit příjem stravy. 

Příjem široké škály potravin vám dodá všechny potřebné nutrienty, které potřebujete, a to včetně vitamínů či minerálních látek. Pokud nedokážete přijímat normální stravu, váš lékař by vám měl navrhnout vhodné výživové doplňky s obsahem vitamínů a minerálních látek. Není doporučeno přijímat výživové doplňky ve vyšších dávkách než je doporučená denní dávka. Pokud chcete užívat nový doplněk stravy, přírodní nebo z bylinek, informujte se nejprve u vašeho lékaře

Nejčastější mýty

Buďte opatrní před alternativními dietami či produkty, které slibují léčbu onkologického onemocnění. 

Možná jste slyšeli o alternativních dietách, které dokážou vyléčit rakovinu. Některé z těchto diet nedovolují příjem určitých typů potravin nebo se zaměřují na neobvyklé kombinace jídel. Nebylo vědecky potvrzeno, že by nějaký typ diety dokázal nahradit léčbu onkologického onemocnění. Alternativní diety však mohou způsobit nedostatek nutrientů potřebných pro váš organismus. 

Také nevěnujte pozornost teoriím, které tvrdí, že jídlo krmí nádor. Nejsou podpořeny žádným klinickým výzkumem spojujícím se s následky onkologického onemocnění.