Výživa onkologického pacienta
Výživa onkologického pacienta

Nutriční podpora při léčbě onkologického onemocnění

Ztráta tělesné hmotnosti či přijímání menšího množství stravy a tekutin během onkologické léčby je velmi častá. Váš ošetřující lékař by vám měl pomoci identifikovat příčinu a připravit individualizovaný plán, jak se vypořádat se ztrátou hmotnosti či problémy s příjmem stravy. V případě, že změny v běžném stravování a příjmu stravy jsou nedostačující, mohou vám být doporučeny nutriční drinky, známé také jako enterální výživa. Živiny, které jsou obsaženy v přípravcích enterální výživy, vám mohou pomoci s udržením tělesné hmotnosti, svalové hmoty či životní vitality.

Co znamená enterální výživa?

Enterální výživa nebo orální nutriční doplňky jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely určené pro dietní režim při podvýživě související s onemocněním. Poskytují živiny jako je energie, proteiny, vitamíny či minerální látky. Jsou dostupné v mnoha chuťových variantách a složeních, od mléčných drinků, přes džusy až po krémy.

Jaké množství enterální výživy mám přijímat? 

Enterální výživa je určena pro pacienty, kteří trpí nebo jsou v riziku podvýživy související s onemocněním. Přípravky se musí používat pod lékařským dohledem. Pokud vám lékař předepsal klinickou výživu, musí vám stanovit přesnou dávku, kterou byste měli denně přijmout.

Každý organismus má jiné nutriční požadavky. Enterální výživa se užívá v množství od 1 do 3 lahviček/kelímků na den, avšak závisí to na typu výživy a požadavcích vašeho organismu. Sdělte svému lékaři, jaké výživové doplňky s obsahem vitamínů a minerálních látek užíváte, jelikož enterální výživa také obsahuje vitamíny a minerální látky.

Pokud je pro vás náročné přijímat nutriční drinky a nedokážete vypít množství, které vám bylo doporučeno nebo předepsáno, informujte o tom svého lékaře. Na trhu existuje mnoho druhů enterální výživy a váš lékař vám může doporučit kompaktní formu ve 125 ml lahvičce, případně alternativní přípravek, který nebo jehož příchutě vám budou více vyhovovat.

Kdy bych měl přijímat enterální výživu? 

Orální nutriční doplňky jsou navrženy tak, aby vám pomohly v případě, že trpíte podvýživou nebo jste v jejím riziku. Fungují na principu zvýšení vašeho nutričního příjmu a měly by být doplňkem vaší klasické stravy a nikoli její náhradou. Nutriční drinky se užívají mezi hlavními jídly a nejsou náhradou za pitný režim.

 

Existují nějaké tipy pro správný příjem nutričních drinků?

Nutriční drinky chutnají nejlépe vychlazené. Použít je však lze i při vaření. Můžete si je přidat do některého z vašich oblíbených receptů nebo do smoothies. V případě, že pociťujete změnu vnímání chuti, speciální příchutě nebo vychlazené či zmražené drinky do formy nanuku, vám pomohou přijmout potřebné množství energie a bílkovin.

Nutridrink infografika

Informujte se u vašeho lékaře o možnosti předepsat nutriční nápoje na recept bez doplatku. Pokud jste je ještě nikdy neochutnali, zeptejte se lékárníka na možnost zakoupení speciálního 6-kusového balení s různými příchutěmi a vyberte si svoji oblíbenou příchuť ještě předtím, než si necháte přípravek předepsat na recept.

Jak dlouho bych měl nutriční drinky užívat?

Každý organismus je jiný a má jiné nutriční požadavky. Možná budete muset přijímat enterální výživu, dokud se váš apetit nezlepší a vaše tělo nebude schopno přijmout všechny potřebné živiny z klasických stavů a nápojů. Pro lidi, kteří nemůžou vůbec přijímat běžnou stravu, orální nutriční doplňky přijímané v dostatečném množství mohou být použity jako jejich jediný zdroj výživy – jelikož obsahuje všechny potřebné nutrienty, které organismus potřebuje. 

Pokud vám byla lékařem předepsána enterální výživa na popíjení, proberte s lékařem možnosti její pokračující potřeby, dříve než ji přestanete užívat. Pokud je pro vás náročné nutriční drinky přijímat a nedokážete vypít množství, které vám bylo doporučeno a předepsáno, informujte o tom svého lékaře. Na trhu existuje velké množství dostupné enterální výživy a váš lékař vám může doporučit, zda předepsat alternativní přípravek, který vám bude více vyhovovat. 

Jaké typy nutričních drinků jsou k dispozici?

Enterální výživa je dostupná v široké škále příchutí, různého složení a v různých velikostech. Vyberte si proto takový, který vám bude vyhovovat co nejvíce.

Mléčný nutriční drink 

Nutriční drinky jsou dostupné ve 300 ml, 200 ml lahvičkách nebo v malé kompaktní 125 ml formě. K dispozici jsou přípravky vysokoenergetické, vysokoproteinové, přípravky obsahující EPA (kyselina eikosapentaenová patří mezi omega-3 mastné kyseliny, nacházející se hlavně v rybách) či vlákninu.

Nutriční drink v džusové formě 

Nutriční drink ve 200 ml lahvičce představuje alternativu pro pacienty, kteří preferují ovocné příchutě, před mléčnými, případně mají jaterní dietu. Jedná se o formu hodnou i pro pacienty s jaterními dietami.
Široká škála příchutí je dostupná ve většině typů přípravků. Nechybí příchutě jako vanilková, čokoládová, neutrální, mocca. Také ovocné příchutě jako jahodová, banánová, lesní ovoce či broskev a mango. Pro pacienty se změněným vnímáním chuti během onkologické léčby jsou k dispozici přípravky působící kromě chuťových buněk i přes receptory chladu nebo tepla.

Jak nutriční drinky pomáhají?

Během onkologické léčby se zvyšují energetické nároky organismu, což je velmi obtížné doplnit klasickou stravou. Z důvodu dočasné změny Vašeho apetitu, vnímání chutí nebo čichu může přijímání dosud oblíbených jídel a množství, která byla dříve pro vás normální, způsobovat během protinádorové léčby problémy. Vedlejší účinky protinádorové terapie mohou vést k dalším změnám ve vašich stravovacích návycích. Některé potraviny se vám budou zdát méně lákavé než dříve, výsledkem toho bude, že z nich budete přijímat menší množství.

Váš nutriční stav významně ovlivňuje výsledek terapie, z tohoto důvodu je velmi důležité, abyste v období onkologické léčby nehubli, ale abyste si zachovali svou původní hmotnost a to i tehdy, pokud byste jinak chtěli zhubnout.

V případě předepsání nutriční podpory může enterální výživa, kterou Vám předepíše lékař, zlepšit váš nutriční stav, čímž může přispět k lepšímu zvládnutí léčby onkologického onemocnění. Avšak požadovaného úspěchu lze dosáhnout pouze nutriční podporou, která je podána včas v dostatečné dávce a její užívání je pravidelné a trvá dostatečně dlouho.

Nutriční drinky jsou potraviny pro zvláštní lékařské účely, které obsahují bílkoviny, sacharidy, vhodné tuky, antioxidanty, karotenoidy, omega-3 mastné kyseliny a téměř 30 různých vitamínů a minerálních látek, které spolu zajišťují vyváženou stravu v jídelníčku onkologického pacienta.

K tomu, abyste do svého organismu běžnou stravou přijali během dne živiny, které jsou např. obsaženy ve 2 lahvičkách speciální výživy na den, byste ještě museli, kromě toho, co denně běžně zkonzumujete, sníst i níže uvedené:

  • 4 housky (pro příjem 600 kcal) 
  • 0,7 litrů mléka (pro příjem 24 g bílkovin) 
  • 1,5 kg květáku nebo kapusty (pro příjem 9,6 mg železa)

Komplexní složení přípravků enterální výživy je velmi obtížné pokrýt běžnou stravou.