Význam výživy v nemoci

| Předchozí text |

 

Jeden příběh z praxe...

 Jeden příklad za všechny – sedmdesátiletá stará dáma si na náledí zlomí krček stehenní kosti, je převezena do nemocnice. Ještě ten den projde řadou vyšetření a na pokoj se dostane až večer. Celý den neměla nic k jídlu. Druhý den je indikována k operaci, v rámci předoperační přípravy dostane pouze tekutiny, takže dál hladoví. Operace je nakonec přesunuta na druhý den, stařenka opět dostává jen tekutiny a její tělo už 3 dny nedostalo základní živiny. Konečně je operace provedena a je úspěšná. Po narkóze není dáma ještě plně orientovaná a první jídlo za 3 dny sní sotva z poloviny. Nedostatek energie a živin způsobí odbourávání dýchacích svalů, a tak není divu, že musí být dána na umělou plicní ventilaci, neboť sama dýchat nedokáže. Stres z nemocničního prostředí a operace, snížená obranyschopnost a umělá plicní ventilace oslabí dámu natolik, že dostane zápal plic…tělo oslabené malnutricí se nedokáže efektivně bránit a naše stařenka po týdnu umírá. 
 Na následky operace? Na infekci? NE! Umřela hlady! V supermoderním 3. tisíciletí a v bohaté západní Evropě...
 Obávám se, že tento příběh není vůbec ojedinělý. Naštěstí ne všechny končí takto tragicky, ale jen to, že pacient musí zůstat v nemocnici o týden déle, než kdyby nebyl ohrožen malnutricí, je selhání jak profesní a ekonomické, tak hlavně lidské.

Pomocnou ruku nabízejí přípravky klinické výživy

Dodat organismu dostatečné množství energie a živin pro boj s nemocí není vždy možné. Moderní medicína Vám nabízí elegantní řešení a tím jsou přípravky klinické výživy. Jedná se o kompletní a vyváženou tekutou stravu, která obnoví plnohodnotný příjem energie a živin v jejich optimálním poměru.
 Přípravky klinické výživy patří v celé Evropské unii do kategorie potravin pro zvláštní lékařské účely a jako takové jsou k dostání pouze v lékárnách.

Pevné zdraví přeje
 MUDr. Petr Vojkůvka

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

NUTRITEST