Úvodní stranaVýživa dospělýchVýživa u nádorových onemocnění
 

Výživa u nádorových onemocnění

Vliv výživy na zdraví člověka

 O velkém vlivu výživy na zdraví člověka není pochyb. Přesto se často dopouštíme řady stravovacích zlozvyků, zejména co se týká skladby stravy, jejího množství, vyváženosti a biologické hodnoty. V období nemoci se stravovací chyby vyskytují ještě častěji, což má negativní dopad na příznivý průběh a léčbu onemocnění.

Rizika podvýživy u nádorových onemocnění

 K nejčastějším projevům nádorového onemocnění (rakoviny) spojeným s nedostatečnou výživou patří nádorová kachexie (silná podvýživa), která se vyskytuje přibližně u 70 % pacientů. Při nedostatečném přísunu biologicky hodnotné stravy a při zvýšené potřebě energie v průběhu nádorového onemocnění (rakoviny) čerpá organismus energii z vlastních tělesných zásob. V tomto případě dochází k výraznému poklesu tělesné hmotnosti, úbytku svalové i tukové tkáně, snižuje se odolnost organismu proti infekcím, zpomalují se procesy hojení a následná rekonvalescence. 

Výživa a zdravotní stav

 Příčinou nedostatečného přísunu živin v období nemoci je nejen vlastní nádorové onemocnění, ale také následná léčba – chirurgická léčba, chemoterapie, radioterapie apod. Zároveň platí, že vyvážená, plnohodnotná a energeticky dostatečná strava se správným poměrem základních nutričních složek – bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny - je nezbytnou podmínkou optimálního průběhu léčby.

Tekutá výživa

 Jedním z možných způsobů, jak obnovit plnohodnotný příjem energie a živin jsou přípravky enterální klinické výživy uzpůsobené k popíjení – sipping. Jedná se o přípravky řady NutridrinkNutridrink Protein, které se dodávají do lékáren v různých variantách a příchutích nebo variantě bez příchutě. Jedná se o kompletní a vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k okamžitému použití jako nápoj a dieta při rakovině se dá těmito přípravky vhodně obohatit. Popíjení přípravků enterální klinické výživy pomůže obnovit plnohodnotný příjem energie a živin v jejich optimálním poměru. Tyto přípravky lze též využít při přípravě denních jídel viz. naše recepty

Tato sekce vám pomůže nalézt odpovědi na otázky, jak upravit stravovací režim při výrazném poklesu hmotnosti, co dělat v případě, že máte problém sníst potřebné množství stravy nebo když si nevíte rady při druhotných projevech nádorového onemocnění (rakoviny) jako je např. nevolnost, suchost v ústech, průjem, zácpa, snížená imunita, nechutenství apod.

SCREENINGOVÝ FORMULÁŘ
V září roku 2007 schválila Česká Onkologická společnost Standardy nutriční péče, jejichž součástí je tzv. Screeningový Formulář, který si můžete stáhnout zde.

Tento Formulář je návod pacientovi, jakým parametrům své váhy má věnovat pozornost během onemocnění a se svým zjištěním má kontaktovat lékaře, který mu po zhodnocení výsledku a doporučí kontakt na nutričního terapeuta, či může doporučit popíjení přípravků klinické výživy.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

 

NUTRITEST

 
 
 
Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH