Výživa po operaci

Laskominy raději vynechejte

Když chcete pacientovi v nemocnici udělat radost něčím dobrým na zub, je lepší nejprve se zeptat nutriční terapeutky nebo ošetřujícího personálu. Roli totiž hraje nejen dietní omezení, ale i vzájemná vazba jídla s podávanými léky či plánovanými zákroky. Množství potravin v žádném případě nepřehánějte.

V některých situacích můžete výrazně pomoci ke zlepšení stavu nemocného, pokud mu třeba po dohodě s personálem připravíte oblíbenou rodinnou specialitu, která povzbudí chuť k jídlu. Vyplatí se konzultovat s nutriční terapeutkou nejen složení pokrmu, ale i jeho přípravu a přepravu. Záleží totiž nejen na surovinách, ale i na hygienicky i nutričně bezpečné přípravě a převezení jídla.

Dieta může být chutná a pestrá

Před propuštěním z nemocnice požádejte nutriční terapeutku o telefon pro případ, že budete chtít probrat některé nejasnosti. Je samozřejmé, že před jakoukoliv změnou diety či stravovacího režimu se předem poradíte. Kromě toho se vyplatí požádat nutriční terapeutku o nějaký leták či brožuru, kde najdete další podrobnosti.

 I po návratu z nemocnice je důležité co nejrychlejší doplnění plnohodnotné výživy. Je také výhodné použít přípravek klinické výživy, tzv. sipping. Podle konkrétních možností a hlavně po konzultaci s nutriční terapeutkou lze upravit běžnou stravu do takové podoby, která umožní postupný přechod k obvyklému jídelníčku.

 Například po stomatologickém zákroku nejde obvykle dobře kousat, a tak je nezbytné jíst tekutou nebo kašovitou stravu. I v té však může být zajištěn dostatečný přísun bílkovin i vitamínů. 

 

 Již dávno neplatí, že dieta znamená nechutné, vařené a jednotvárné jídlo. Záleží jen na každém, zda použije informace, které umožní plnohodnotné a chutné stravování i při zdravotních omezeních. 


 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

NUTRITEST