Zachyťte varovné signály podvýživy u seniora včas

Správným a včasným rozpoznáním příznaků nedostatku živin v těle seniora můžeme včas předcházet komplikacím, které by se mohly 
k podvýživě následně přidat.


•    Poznejte stravovací návyky svých blízkých 

– Navštěvujete babičku nebo dědu pouze při výjimečných příležitostech, jako jsou oslavy narozenin nebo Vánoce? V takovém případě nemáte příliš velkou šanci všimnout si na jejich stravovacích návycích čehokoli divného. Když ale se svými seniory strávíte trochu více času v době jejich oběda či večeře, máte naopak šanci odhalit případné problémy velmi brzy.

•    Sledujte tělesnou hmotnost – Můžete jim pomoci s vážením a následným zapisováním do předem vyrobené tabulky či grafu. Vy sami si pak můžete všimnout změn například podle toho, jak seniorovi (ne)padne jeho oblečení. Zdá se vám, že na dědovi košile, která byla ještě před měsícem těsná, poněkud plandá? Pak je nejvyšší čas začít se zajímat o složení jeho jídelníčku.

•    Všímejte si varovných signálů
 – Má váš příbuzný nově problémy se zuby, dásněmi či se mu špatně hojí rány? I toto mohou být známky podvýživy.

•    Seznamte se s užívanými léky, které senior užívá – Mnoho léků může snižovat chuť k jídlu, zapříčinit zažívací potíže a vstřebávání živin.

 

Boj s podvýživou lze vyhrát

Už malé změny ve stravování mohou na organismus z hlediska výživy příznivě zapůsobit:

•    Zapojte lékaře – Pokud senior ubývá na hmotnosti, spolupracujte s jeho ošetřujícím lékařem. Popište mu, co víte o stravovacích návycích nemocného a také co si myslíte, že by mohlo pomoci jeho zdravotní stav zlepšit. Změna léků? Speciální výživa? K lepší konzumaci jídla přispívá i zdraví ústní dutiny. V případě potřeby se proto obraťte i na zubního lékaře. Ten pacientovi pomůže odstranit případnou bolest zubů či dásní.

•    Zajistěte přísun živin – Zařaďte do jídelníčku vysoce výživné a kalorické potraviny, jako jsou mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku, čerstvé ovoce, zelenina, celozrnné sušenky, přidejte do sendviče tučný sýr, do polévky vejce 
a nudle či rýži atd.

•    Zpestřete dietu – Pokud musí senior dodržovat přísný stravovací režim, zkuste se zamyslet, jak mu jídelníček trochu vylepšit – samozřejmě po poradě s lékařem, aby nebyl narušen smysl diety. Skvělými dochucovadly mohou být citronová šťáva, bylinky nebo koření.

•    Naplánujte malé svačiny – K lepší výživě můžou pomoci i zdánlivé maličkosti: nemusíte seniora nutit jíst velké porce za každou cenu. Zkuste mu mezi hlavními jídly nabídnout třeba lžíci tvarohu, kousek ovoce nebo pár ořechů. To všechno jsou vysoce kalorické potraviny, které pomohou udržovat organismus v kondici.

•    Udělejte z jídla společenskou událost – Pozvěte seniora k vám a uvařte jeho oblíbené jídlo. Bude se cítit lépe. A vy budete mít přehled, kolik toho skutečně snědl.

•    Vymyslete vhodnou pohybovou aktivitu – Denní cvičení stimuluje chuť 
k jídlu a posiluje svaly a kosti.

•    Přinášejte tipy, jak ušetřit při nákupu – Starší lidé mají často pocit, že si nemohou dovolit kvalitní, dražší potraviny. Naučte seniora využívat různé slevové kupony, sledovat akce dne či týdne a ukažte mu, které drahé výrobky nahradit levnějšími stejné kvality.

•    Zkuste speciální výživu – Lékařsky ověřená výživa, která obsahuje vše potřebné, jsou nutridrinky. Jsou v tekuté nebo krémové formě, takže se dobře konzumují i těm, kdo mají potíže například se žvýkáním nebo polykáním. Vybrat si lze z různých příchutí – od čokoládové a vanilkové přes ovocnou až po kávovou.

•    Zvažte pomoc zvenčí
 – Pokud je to nezbytné, objednejte seniorovi dovážku potravin nebo již hotového jídla až domů. Pokud potřebuje nemocný větší péči, můžete mu zajistit pečovatelku. 

Nezapomeňte, že včasné odhalení a léčba problémů s výživou pomůže zlepšit celkový zdravotní stav, který jde ruku v ruce s nezávislostí nemocného na ostatních.

(jah)

Zdroj: www.mayoclinic.com/health/senior-health/HA00066/NSECTIONGROUP=2

Čtěte dále:

Příprava na operaci: díky ní můžete předejít vážným komplikací

Každý operační zákrok, byť může jít o něco běžného, jako je třeba vyjmutí slepého střeva, je zásah do organismu. Někdo jej zvládne lépe, u dalšího...

Usnadněte člověku s Alzheimerovou nemocí jeho stravování

Lidé s Alzheimerovou chorobou vyžadují poněkud specifický přístup k výživě a stravování. K hlavním projevům nemoci totiž patří...

Zásady správného užívání přípravků tekuté výživy – sippingu

Přípravky tekuté výživy určené k doplnění energie a živin nad rámec běžné stravy jsou na trhu dostupné především ve formě nápojů. Aby je...

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

 

NUTRITEST