Výživa může pomoci zpomalit degeneraci mozku u lidí s Alzheimerovou chorobou

„Alzheimer“ je záludné onemocnění označované jako degenerativní onemocnění mozku, 
při kterém dochází 
k odumírání části mozkových buněk. Lékaři zatím nemoc neumějí zcela vyléčit, mohou ale díky lékům proces degenerace výrazně zpomalit. 
A pomoci může i výživa.

Mozek starších lidí trpících Alzheimerovou nemocí, jejichž strava obsahuje vysoké množství určitých živin, je v lepší kondici než u ostatních pacientů. Dokazuje to 
i lepší dosažené skóre v testech mentálních dovedností. Tyto výsledky přinesl výzkum publikovaný v lednovém vydání prestižního odborného časopisu Neurology.

1. Staří lidé konzumující pestrou paletu vitaminů a omega3-nenasycených mastných kyselin měli menší mentální potíže, které se obvykle pojí s Alzheimerovou chorobou, než ti, jejichž jídelníček obsahoval méně těchto živin.

2. Pacienti, kteří do jídelníčku zařadili potraviny bohaté na omega3-mastné kyseliny a vitaminy C, D, E a vitaminy skupiny B, častěji lépe skórovali v testech mentálních schopností oproti lidem se stravou chudší na tyto výživové prvky. 

3. Senioři, kteří konzumovali transmastné kyseliny, měli větší mentální potíže pojící se s Alzheimerovou nemocí a horší výsledky v testech prověřujících paměť než ti, kdo je do jídelníčku příliš nezařazovali. 

Kde hledat potřebné vitaminy

Omega3-nenasycené mastné kyseliny – jsou nezbytné pro zdraví člověka, tělo je však samo neumí vyrobit. Je tedy nezbytné dodávat je organismu zvenčí. Potraviny bohaté na omega3-nenasycené mastné kyseliny: ryby (jsou také zdrojem vitaminu D), ořechy.

Vitaminy B, C a E –  jsou obsaženy v ovoci (i sušeném), zelenině, v rýži, rybách, bramborách, … Vitamin B12 – hraje důležitou roli pro správné fungování nervové soustavy. Obsahují jej živočišné produkty, jako jsou mléko, maso, vejce, hovězí
a telecí játra. Na co raději v jídelníčku zapomenout – jsou transmastné kyseliny – přirozeně se vyskytují v malém množství v hovězím a skopovém tuku (najdete je tedy i v mléce a ve výrobcích z těchto druhů masa). Tyto kyseliny vznikají
i synteticky, při výrobě ztužených tuků z rostlinných olejů při hydrogenaci. Následně se vyskytují tam, kde se ztužené tuky používají: v krémových náplních do sušenek, trvanlivém pečivu, čokoládě.

Tekutá výživa pomůže doplnit chybějící vitaminy

Pokud z jakéhokoli důvodu nemůže nemocný konzumovat klasické potraviny, pomoci mohou nutriční drinky. Tato lékařsky ověřená tekutá výživa pro posílení organismu pacienta nabízí širokou paletu výrobků tak, aby si mohl vybrat opravdu každý podle svých specifických potřeb. 

(jah)

Zdroj: Neurology; 2012 78: 241–249

Čtěte dále:

Pečujete o blízkého člověka? Nebojte se požádat o zákonný finanční příspěvek

Na určitou dobu svého života se může stát pečujícím kdokoli z nás. Protože to pro většinu lidí znamená vzdát se některých aktivit, nebo...

Zdravá strava po operaci: když konzumace jídla není jednoduchou záležitostí

Správná výživa s adekvátním počtem kalorií a bílkovin je důležitou součástí pooperační rekonvalescence. Stres kolem operačního zákroku a...

Příprava na operaci: díky ní můžete předejít vážným komplikací

Každý operační zákrok, byť může jít o něco běžného, jako je třeba vyjmutí slepého střeva, je zásah do organismu. Někdo jej zvládne lépe, u dalšího...

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

Dotaz od: Petr Ch. (5. 1. 2018)

Dobrý den, mám zavedenou sondu PEG. Sáčky s výživou jsou teď ale jiné- nedá se už do hrdla dostat, jako to šlo...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
na hrdle vaků sondové enterální výživy je nyní nový port ve tvaru „X“.
Jedná se o tzv. systém...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Fortini pro děti - Multi Fibre Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH