Chytré tipy dovolí seniorům zůstat v domácím prostředí

Většina starších lidí tvrdí, že nikde jinde jim nebude tak dobře jako ve vlastním bytě nebo domě. Poradíme Vám jak zařídit, aby ve svých domovech mohli zůstat i v době, kdy nejsou zcela soběstační.

Jak si uchovat nezávislost

S přibývajícím věkem začne mít řada lidí problémy s každodenními činnostmi, jako je nakupování, vaření a péče o domácnost. Promluvte si s nimi o tom, jak jim můžete vyjít vstříc. Vypracujte plán, kterým se budete řídit. Potřebuje váš blízký pomoci s každodenní hygienou, oblékáním či něčím náročnějším? Pokud chodíte do práce a celodenní péči sami nezvládnete, informujte se o tom, zda by vašeho blízkého mohla pravidelně navštěvovat vyškolená pečovatelka, která by mu při všech těchto činnostech mohla nabídnout pomoc.

Myslete i na stravování

  • Nákupy se dají zařídit donáškovou službou či pomocí souseda, horší to může být s kontrolou, zda váš blízký skutečně jí tak, jak má.
  • Vaření může být pro seniora únavné, takže bude lepší zajistit hotové jídlo, které stačí jen ohřát.
  • Teplé jídlo bývá k dispozici i v jídelnách základních škol či v seniorských centrech.
  • Za vyzkoušení stojí i přípravky tekuté výživy. Tyto přípravky lze mít vždy po ruce a dají se okamžitě konzumovat. Pokud je váš blízký užívá k doplnění běžné stravy, je pro něj ideální přijímat 1 až 2 lahvičky denně.

Léky – jak kontrolovat jejich užívání

  • Pořiďte chytré pomůcky – existuje spousta pomocníků, které vydají zvukový signál tehdy, kdy je potřeba vzít si lék.
  • Volejte – můžete si také zapsat seznam léků, které váš příbuzný užívá, a vždy mu v konkrétní hodinu zavolat a připomenout mu to.

Praktické věci, které usnadní život

Je čím dál těžší obléknout si ponožky, vlézt do vany nebo chodit? Poraďte svým příbuzným, jak si ulehčit život:
  • Instalujte do koupelen a na toalety madla, do vany lze koupit speciální sedátka, může být na místě i chodítko, pro nácvik je ovšem lepší využít pomoc zdravotníka.
  • Vhodný je také speciální mobilní telefon pro seniory, který je snadný na používání a v případě nutnosti dobře poslouží.
  • Existují i bezdrátová tlačítka na ruku nebo nástěnná tlačítka, která lze použít v případě tísně nebo poplachu.
  • Nezávislost seniora není nemožná, jen vyžaduje spolupráci všech členů rodiny.
(aši) Zdroj: www.nia.nih.gov 

Čtěte dále:

Nádorové onemocnění a výživa

Výživa je nezbytnou podmínkou života zdravého člověka a v nemoci je její role daleko zásadnější. Nemocný, který není schopen přijímat...

Usnadněte člověku s Alzheimerovou nemocí jeho stravování

Lidé s Alzheimerovou chorobou vyžadují poněkud specifický přístup k výživě a stravování. K hlavním projevům nemoci totiž patří...

Výživa seniorů I (video) – Co je důležité vědět o výživě seniorů

Správná výživa je pro staršího člověka stejně důležitá jako pro člověka v produktivním věku. Ve 3dílném video seriálu o seniorech a jejich výživě Vám...

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

 

NUTRITEST