IBD nespecifický střevní zánět

Nespecifický střevní zánět (IBD), Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida, jsou choroby trávicího traktu, které úzce souvisí s výživou. A to nejen ve smyslu narušení stavu výživy, ale i proto, že projevy IBD a Crohnovy nemoci mohou být vázány na příjem určité stravy nebo dokonce přímo souviset se vznikem onemocnění. IBD jsou zvláště v období akutního vzplanutí onemocnění velmi často sdruženy s malnutricí = nedostatečnou výživou (v 75 - 85 % případů).  Malnutrice je u pacientů s IBD a Crohnovou nemocí způsobena sníženou chutí k jídlu, bolestmi břicha, zvýšenou zánětlivou aktivitou a s tím spojeným zvýšením energetického výdeje, zhoršeným vstřebávání živin, ztrátami krve a bílkovin střevem.

Dietní opatření se liší u pacienta ve fázi akutního vzplanutí (relaps) a v období, kdy se nemoc nachází ve stavu zklidnění (remise).

Dieta v době akutního vzplanutí onemocnění

Základem je dieta s omezením vlákniny (vyloučit je třeba čerstvou zeleninu a ovoce, luštěniny, výrobky z celozrnných obilovin) a hůře stravitelných jídel (s vysokým obsahem tuku, jídla smažená, fritovaná či grilovaná). Preferujeme stravu s vysokých obsahem škrobu (například těstoviny) a jídlo dělíme do více menších porcí (5 - 6x denně).  Stravu nehltáme a vhodné je také oddělit příjem tuhé stravy od tekutin, které by měly být vlažné. Omezíme konzumaci sycených nápojů. Přechodně může dojít ke snížení tolerance čerstvého mléka, příjem vápníku je nutné nahradit z jiných zdrojů.

Dieta v době zklidnění onemocnění

Tato dieta se prakticky neliší od diety v době akutního vzplanutí onemocnění. I v této fázi onemocnění je vhodné se vyvarovat nadýmavých pokrmů a tučných mas. Dietní režim je zcela individuální. 

Důležitý je pitný režim s příjmem tekutin 2,0 - 2,5 litru denně s přihlédnutím ke ztrátám případnými průjmy.

Vhodné potraviny: 

 • mořské ryby, krůtí, kuřecí, králičí a telecí maso
 • sendvičové veky, bílý chléb, bílé pečivo, piškot
 • kompotované ovoce bez slupek, strouhané jablko, ovocné džusy ředěné nesycenou minerálkou
 • mladá karotka, špenát, mladé kedlubny nadrobno nakrájené a zpracované do měkka (nikdy ne syrové) a postupně namixované do pokrmu; syrovou zeleninu je možné konzumovat pouze ve formě zeleninových šťáv a pyré  
 • vařené těstoviny a rýže

Nevhodné potraviny:

 • tučná, smažená, uzená či nakládaná masa, škvarky, pikantní konzervy, slanina, měkké i trvanlivé salámy
 • houby, syrová a nadýmavá zelenina
 • luštěniny
 • sladké kravské mléko
 • celozrnné výrobky, čerstvé kynuté pečivo a chléb, kynutá těsta
 • ořechy a semena 
 • přemíra koření (pepř, pálivá paprika, chilli aj.)

Pokud individuálně připravená dieta u IBD a Crohnovy nemoci nezajistí dostatečný příjem energie a bílkovin, je třeba je nahradit formou enterální výživy.

Enterální výživa dětských pacientů s IBD, Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou

V případě, že samotná úprava stravy nestačí, je nutné zhoršený stav výživy doplnit. K tomuto účelu je vhodné použít přípravky enterální výživy – výživově plnohodnotné přípravky, které dodají potřebnou energii, bílkoviny a všechny potřebné vitamíny, minerální látky a stopové prvky.  Tyto přípravky jsou dostupné jako drinky k popíjení nebo jako výživa zavedená přímo do žaludku přes výživovou sondu.

 

O vhodném přípravku a jeho užívání se poraďte s Vaším dětským lékařem.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink
Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?