Crohnova choroba u dětí

Crohnova choroba patří mezi idiopatické střevní záněty. Postihuje kteroukoli část trávicí trubice (od sliznice dutiny ústní po konečník) v celé šířce její stěny. Crohnova choroba byla popsána v roce 1932 Burrillem B. Crohnem a spolupracovníky jako onemocnění tenkého střeva v oblasti napojení tenkého střeva na střevo tlusté. V roce 1960 byla popsána Crohnova choroba i v oblasti tlustého střeva a odlišena od ulcerózní kolitidy. Postižení střeva u pacientů s Crohnovou chorobou je segmentální, střídají se zdravé a nemocné úseky střeva. Protože je postižena sliznice střeva v celé její tloušťce, může dojít ke vzniku spojek mezi střevními kličkami navzájem, střevními kličkami a povrchem těla či jinými orgány (píštěle) a vznikat mohou i mezikličkové abscesy. Vzhledem k tomu, že zánět prochází celou střevní stěnou a po léčbě má sklon k jizvení, dochází k zúžení průsvitu střeva a možnému vzniku střevní neprůchodnosti (ileus). 

Výskyt

Crohnova choroba se může objevit v jakémkoli věku, výjimkou není ani postižení kojenců. Nejčastěji se však projeví mezi 10. a 30. rokem života. 25 % pacientů má projevy onemocnění před 20. rokem věku. Výskyt Crohnovy choroby je udáván na cca 3 - 4 nové případy na 100 000 lidí za rok při celkovém počtu pacientů 30 – 40 na 100 000 obyvatel. 

Příčina Crohnovy choroby

Příčina Crohnovy choroby není známá, kombinují se jak vlivy genetické, tak vlivy zevního prostředí. Riziko onemocnění pro rodinné příslušníky v rodinách s nemocným Crohnovou chorobou se uvádí mezi 7 -30 %. Riziko onemocnění pro dítě, jehož oba rodiče trpí Crohnovou chorobou, je > 35 %. Riziko onemocnění pro druhé jednovaječné dvojče při onemocnění sourozence Crohnovou chorobou je 36 %. Mezi faktory zevního prostředí, které napomáhají vzniku Crohnovy choroby, patří výživa s nižším obsahem vlákniny, vyšším obsahem nasycených tuků či rafinovaného cukru a kouření. 

Příznaky Crohnovy choroby

Klasická klinická triáda příznaků Crohnovy choroby (průjem, hubnutí a bolest břicha) je přítomna pouze u 25 % dětí. Většina dětí zprvu nemusí mít průjem a u pouze 25 % dětí se objevuje krev ve stolici. Počátečním příznakem může být jen izolovaná bolest břicha, redukce váhy a oddálená puberta, u 15 - 35 % dětí se onemocnění projeví jen poruchou růstu. Plně vyjádřené onemocnění se projevuje bolestí břicha, nejčastěji v pravém podbřišku, průjmovitými stolicemi většinou bez příměsi krve, zvýšenou teplotou do 38 stupňů, váhovým úbytkem a nechutenstvím, někdy zvracením a nápadnou bledostí kůže. Mezi komplikace patří i zánět kloubů, oční duhovky či žlučovodů nebo onemocnění kůže a sliznic (afty). Tyto komplikace mívají děti starší 6 let.

Léčba Crohnovy choroby

Na prvním místě stojí dietní opatření, které se liší u pacienta ve fází akutního vzplanutí a v období, kdy se nemoc nachází v remisi. Je kladen velký důraz na nasazení výhradně enterální výživy (sterilní sondové výživy) a na časné zahájení imunosupresivní léčby azathioprinem. 

Vhodné přípravky dětské enterální výživy:

Na trhu existují vysokoenergetické přípravky enterální výživy, vyvinuté na míru různě starým dětem. O vhodném přípravku a jeho užívání se poraďte s Vaším dětským lékařem.

 

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy. Přípravky by měly být používány pod dohledem lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo péče o dítě nebo na základě jeho doporučení po zvážení všech možností výživy, včetně kojení. 

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink
Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?