Úvodní stranaVýživa dětíVýživa u onkologických onemocnění
 

Výživa u dětí s nádorovým onemocněním

Jen lékaři a sestřičky na klinikách dětské onkologie nejsou už většinou překvapeni počtem onkologicky nemocných dětí. Na brněnskou Kliniku dětské onkologie ročně přichází kolem stovky nových pacientů se solidními nádory (nádory mozku, míchy, svalů, kostí, ledvin, jater,  varlat, očí) a s nádory tekutými (leukémie). Téměř všechny tyto děti jsou v průběhu léčby ohroženy podvýživou. 

Příčiny podvýživy jsou různé. Nedostatečný příjem může být podmíněn malou nabídkou stravy, nevolností a zvracením, které mohou provázet podání chemoterapie, nebo bolestmi v ústech. Také poruchy trávení a zvýšená potřeba živin a energie se na podvýživě podepisují.

Zhoršený stav výživy se poté může podílet na zhoršení průběhu základního onemocnění, na dramatičtějším průběhu s infekčními komplikacemi, na prodlužovaném pobytu dětí v nemocnici při blocích chemoterapie a také může vést k opakovaným hospitalizacím.

Rozvoji a prohloubení podvýživy je možno předcházet. Děti jsou od počátku a při každé hospitalizaci důkladně vyšetřeny jak klinicky, tak i laboratorně, mají pečlivě vedenou váhovou křivku a sestřičky v jednoduchém dotazníku odhalí, je-li na místě návštěva nutriční terapeutky nebo je-li stav vážnější a je-li potřebný zásah lékaře.

Základem úspěchu je práce nutriční terapeutky, která s ohledem na aktuální stav dítěte doporučí nejen konkrétní potraviny, ale navrhne i jejich úpravu. Dle věku indikuje podávání enterální výživy k popíjení. Rodičům i dětem opakovaně vysvětlujeme význam podávání nerizikové stravy, to znamená stravy bez živých bakterií, tedy bez jinak oblíbených jogurtů a také bez ořechů a plísňových sýrů pro nebezpečí plísní. V době radioterapie na oblast krajiny břicha je vhodná strava bezmléčná a bezlepková.

Pokud nevystačíme s popíjením enterální výživy, snažíme se situaci řešit podáváním výživy cestou do žilního řečiště. Nejčastěji pak kombinujeme výživu do žilního řečiště s výživou podávanou ústy, případně sondou do žaludku. Někdy je nezbytné i chirurgické zavedení sondy do žaludku přes stěnu břicha, tzv. PEG.

Nedílnou součástí péče o dobrý výživový stav dětí je pak léčba infekčních komplikací (mohou vést k bolestivým zánětům celého trávicího traktu, především dutiny ústní a konečníku). Podávání léků proti zvracení při chemoterapii je samozřejmostí. Léčba bolesti je nezbytná a mnohdy sama o sobě výrazně zlepší příjem stravy.

Vhodné přípravky dětské enterální výživy:

K popíjení

Sondová výživa

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy. Přípravky by měly být používány pod dohledem lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo péče o dítě nebo na základě jeho doporučení po zvážení všech možností výživy, včetně kojení.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA O VÝŽIVĚ DĚTÍ

 
Fortini pro děti - Multi Fibre Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH