Když dítě zvrací nebo má průjem

Průjem a zvracení u dětí je většinou příznakem infekčního onemocnění trávicího traktu, tzv. akutní gastroenteritidy. Průjmy a zvracení u dětí způsobují viry (např. Rotaviry, Adenoviry), bakterie (např. Salmonella, Campylobacter, Yersinie) a vzácně paraziti (např. Lamblie). V průběhu takového akutního onemocnění je dítě ohroženo především dehydratací, která je způsobena velkými ztrátami tekutin a iontů průjmovitou stolicí a/nebo opakovaným zvracením. Toto ohrožení je tím závažnější, čím častější je průjem a zvracení u dětí a čím je dítě mladší. 

Při dehydrataci dítě celkově špatně vypadá, má propadlé oči, oschlé sliznice, je unavené a spavé. Klinický stav posoudí lékař, který rozhodne o dalším postupu. Ve vážných případech je nutné přijmout dítě do nemocnice a podávat nitrožilně tekutiny, ionty a glukózu. Při méně závažném průběhu onemocnění (zvracení, průjmy) je možná léčba v domácím prostředí. Dítě dostává tekutiny ústy. Podáváme různé typy rehydratačních roztoků, které lze koupit v lékárně. Po jejich naředění s vodou obsahují správný poměr tekutin, iontů a glukózy. U starších dětí přidáváme slabý čaj oslazený hroznovým cukrem, vodu a nesycené minerálky. 

Pokud dítě již nezvrací, zahajujeme časně podávání stravy. Zpočátku podáváme šetřící dietu v podobě sucharů, staršího pečiva, jablečného pyré, banánů, rýže, brambor, libového masa, vývarů z masa a mrkve. Pokud dítě nepřijímá tuto stravu, je vhodné nasadit enterální výživu k popíjení, která může stravu doplnit nebo na čas plně nahradit a je výživově plnohodnotná. U kojených dětí po dobu léčby nepřerušujeme kojení. Také u kojence živeného umělou mléčnou výživou pokračujeme v jejím podávání, ale zpočátku je vhodné ji kombinovat s rýžovým odvarem. Dlouhodobé hladovění je při akutní gastroenteritidě (při dlouhodobém zvracení nebo průjmech) neopodstatněné a vede k akutnímu vzniku podvýživy.

Trvá-li průjem nebo zvracení u dětí déle než tři dny, je dítě ohroženo podvýživou a je třeba tento stav konzultovat s lékařem, který stanoví diagnózu a určí způsob léčby. Vhodné je přidávat dítěti ke stravě některý z přípravků enterální výživy. V dnešní době jsou dostupné přípravky enterální výživy pro každou věkovou kategorii (pro kojence, děti od 1 - 6 let, pro starší děti a dospělé).

Vhodné přípravky dětské enterální výživy:

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy. Přípravky by měly být používány pod dohledem lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo péče o dítě nebo na základě jeho doporučení po zvážení všech možností výživy, včetně kojení. 

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA O VÝŽIVĚ DĚTÍ

Dotaz od: Radka G. (26. 6. 2017)

Dobry den chtěla jsem se zeptat na fortini nebo nejaky vhodny přípravek pro dítě 8 let a jak to je s hrazenim přes...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
Fortini je pro děti do 8 let. Nutridrinky pro děti starší. Pojišťovna v
indikovaných případech...

 
 
 
Fortini pro děti - Multi Fibre Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH