Úvodní stranaVýživa dětíVýživa dětí v nemociVýživa kojenců 0-1 rokVýživa a příkrmy při neprospívání dítěte
 

Neprospívání dítěte

Neprospívání kojenců je medicínsky definováno zjištěním propadu výšky dítěte v opakovaných měřeních pod 3. percentil anebo pokles o 2 percentilová pásma v růstových grafech. Příčiny neprospívání se dělí na organické (1 – 10 %) a neorganické (90 a více %), ty se mohou i vzájemně překrývat. Organickou příčinou neprospívání může být jakékoliv delší dobu trvající onemocnění. Kromě závažných chronických onemocnění k neprospívání může vést např. i běžný infekt, který je příčinou nechutenství nebo problematického příjmu potravy (záněty dutiny ústní s afty, déle trvající anginy, dávivý kašel atd.), ale i prostý nedostatek výživy - mnohdy mylně považovaný za správný. Neorganických příčin neprospívání je celá řada. Nejčastěji jsou to banální chyby v technice krmení dítěte, což nakonec vede ke snížení objemu potřebné výživy. Dále jsou to situace v rodině, které způsobují nesprávný vztah k dítěti a tím i k jeho výživě (nepříznivé ekonomické problémy, neshody mezi rodiči až dysfunkční rodina, atd.)

Kojenecký věk – resp. první rok života dítěte, je unikátním životním obdobím. Dochází k zásadnímu vývoji tělesnému i psychickému, které se již v dalších obdobích v takové intensitě neopakuje. Donošený kojenec za první rok života vyroste o polovinu své délky (25 – 26 cm), ztrojnásobí svoji hmotnost, na konci prvního roku již říká krátká slůvka, dělá první krůčky… Podmínky pro to vše musí zajistit rodiče dítěte každodenní péčí včetně zajištění jeho výživy. Do 6 měsíců věku by dítě mělo vypít 150 – 180 ml mléka/kg hmotnosti. Resp. v období do 3 měsíců věku je požadovaný denní kalorický příjem 110 – 115 kcal/kg , od 4 do 12 měsíců je to 95 kcal/kg (mateřské mléko a kojenecká mléka obsahují kolem 66 – 70 kcal/100ml).

Hodnocení prospívání či neprospívání dítěte se opírá o pravidelné preventivní prohlídky praktickým lékařem pro děti a dorost. Ale i pečlivý rodič by měl rozpoznat dříve, než dojde ke splnění podmínek „ neprospívání dítěte “, že jeho dítě přestává prospívat a požádat lékaře o včasnou pomoc v řešení situace. 

Hodnocení prospívání - zjištění pravidelných přírůstků délky a hmotnosti dítěte, je nejjednodušeji ověřitelné opakovaným měřením a vážením dítěte a vedením zápisů získaných hodnot. Dynamiku vývoje tělesné hmotnosti a výšky nejlépe zobrazí zakreslení hodnot do tzv. růstových grafů. Vychýlení se od dosavadní křivky (ve smyslu minus) je alarmující! Ke zjištění příjmu výživy je vhodné zapisování množství vypitého mléka dítěte a výpočet celkové dávky přijaté za den. Pokud je dítě kojeno, lze dávku ověřit zvážením dítěte před a po kojení. Znalost těchto údajů umožní Vašemu lékaři zlepšit orientaci v řešení problémů Vašeho dítěte. Konzultace lékaře je na místě při každé Vaší pochybnosti o neprospívání dítěte. Ve většině případů se jedná o snadná a rychlá řešení (úprava techniky krmení, změna typu podávaného mléka nebo podání mléka s vyšším množstvím kalorické hodnoty – kojenecká enterální výživa – nebo i jen zjištění, že dítě dobře prospívá a jen „ se nevejde “do tabulkových požadavků pro daný věk). Samozřejmě zjištění, že dítě „ málo přibývá“ může vést i k odhalení závažného onemocnění.

Vhodný přípravek enterální výživy:

Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy. Přípravky by měly být používány pod dohledem lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo péče o dítě nebo na základě jeho doporučení po zvážení všech možností výživy, včetně kojení.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink
Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?