Zvracení u dětí s ABKM

Zvracení u dětí patří mezi typické příznaky ABKM.

Zvracení u dětí je nicméně obecným příznakem návratu žaludečního obsahu jícnem nahoru. Což se děje až v 70 % případů 2 – 4 měsíčních kojenců. Jde o takzvaný gastroezofageální reflux (GER) z důvodu nedostatečné funkce jícnových svěračů. Pokud není provázen jiným příznakem, jedná se o reflux fyziologický. Děti ublinkávají, prakticky po každém jídle, méně často zvrací obloukem a už vůbec ne celý obsah vypitého mléka. U kojenců se tento fenomén upravuje s věkem, stejně tak ale i ABKM. 

Co je primární GER a co je projevem ABKM? Tento rozpor není dosud dostatečně zodpovězen. Dílem i proto, že komplikovanější formy GER (patologický GER) se může pojit s jinými příznaky, rovněž jako pravá ABKM (neklid, narušený spánek, neprospívání, pláč aj.). Někdy jde o diagnostický oříšek a diagnostická dieta bez BKM je u těžších a sporných případů nezbytná. I zde se má přednostně přistupovat k několikatýdennímu nasazení preparátu s volnými aminokyselinami.  

Vhodné přípravky pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM):

Na trhu existují vysokoenergetické přípravky enterální výživy, vyvinuté na míru různě starým dětem. O vhodném přípravku a jeho užívání se poraďte s Vaším dětským lékařem.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink
Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?