Příznaky ABKM

Nechutenství, neprospívání, chudokrevnost, zvracení, neklid, (kojenecká) kolika, průjem (hlen, někdy i krev) nebo zácpa u kojenců, ekzém, kopřivka, kašel i pískoty. A to vše v prvním půlroce života. Alergie na mléko – příznaky - se zřídkakdy projeví jediným z vyjmenovaných příznaků, obvykle najdeme dva i více. Čím více se sejde obtíží a čím více systémů je postiženo (kůže, trávicí, trakt, dýchání a nakonec i chování), tím je tato diagnóza pravděpodobnější. 

 

ABKM je diagnóza prvních třech měsíců věku, docela pravděpodobná je i v dalších třech měsících – tedy alergie na kravské mléko u kojenců. Pokud však uvedené příznaky propuknou až po šestém měsíci, diagnóza ABKM nebývá zas až tak častá, spíše naopak. I proto je rozhodující včasná diagnóza alergie na kravské mléko u kojenců.

Reakce vznikají častěji u plně kojených dětí, a to asi v 60 % případů. To je způsobeno faktem, že se BKM z diety matky dostávají až do mléka mateřského. Pokud k reakci dochází až na umělé výživě (40 % všech kojenců s ABKM), pak mohou být jak časné (minuty), pozdější (hodiny), tak i pozdní (dny). Mohou nastat hned při první porci, a to i po velmi malém množství, řádově po mililitrech umělé výživy nebo překvapivě i po jediné lžičce mléčného pokrmu (jogurt). Mnohem pravděpodobnější je ale odstup dnů až týdnů od první expozice BKM, tj. po mnohadenní nabídce plných porcí, řádově jde skutečně o litry kojeneckého mléka. Reakce mohou být diskrétní, ale i velmi dramatické, ojediněle mohou přerůst v systémový charakter pod obrazem anafylaxe, naštěstí velmi vzácně vedou až ke zhroucení srdečně-cévního systému, k anafylaktickému šoku. ABKM má tendenci vyhasínat, do 1 roku věku ustoupí plná polovina, do 2 let 80 %, do tří let 90 % všech ABKM. Do dospělosti si ponese svou ABKM asi jen 3 % původně postižených kojenců. 

Časné příznaky ABKM: nemusí být u plně kojených dětí

kožní příznaky: 

kopřivka, velmi často v místě kontaktu (potřísnění) s mlékem, tj. kolem úst

příznaky z trávicího traktu: 

ublinknutí a/nebo zvracení, později bolesti, resp. koliky (do 2 hodin), ještě později (4-6 hodin) průjem

dýchací problémy:

kašel, pískoty (nádechové a/nebo výdechové)

Pozdní příznaky ABKM: i u plně kojených dětí

kožní příznaky: ekzém (atopický ekzém, atopická dermatitida)

příznaky z trávicího traktu: 

Zvracení (nemusí být bezprostředně po jídle), koliky, chronický průjem, stolice je vodnatá nebo mazlavá, zelená, nepříjemně páchnoucí, velmi často s hlenem. 

Často je stolice s krví, a to jako krvavý hlen, popřípadě tečky, nitky anebo chuchvalečky čerstvé krve na povrchu změněné, ale nezřídka i zcela normální stolice. 

Méně často půjde o opak, tj. o zácpu.

dýchací problémy:

rýma, chronický kašel, opakující se pískoty (výdechové), dechová tíseň, astmatická dušnost

celkové příznaky:

nechutenství, podrážděnost, opakující se koliky, neklid, narušený spánek, neprospívání, chudokrevnost, nedostatek bílkovin v krvi a z toho plynoucí rozsáhlé otoky, opožděný kostní věk

Vhodné přípravky pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM):

Na trhu existují vysokoenergetické přípravky enterální výživy, vyvinuté na míru různě starým dětem. O vhodném přípravku a jeho užívání se poraďte s Vaším dětským lékařem.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink
Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?