Kojenecká kolika u dětí s ABKM

Koliky mohou v určitém věku dítěte (tříměsíční kojenecká kolika) obtěžovat až 20 % kojenců. Jde většinou o příznak s velmi dobrou prognózou, který je ovšem schopen zdevastovat dítě, matku, rodinu i ošetřujícího lékaře. O kolice mluvíme, pokud: 

  • k ní dojde před 3. měsícem věku 
  • trvá více než 3 hodiny denně (v praxi není výjimkou usedavý pláč i přes polovinu dne)
  • objeví se více než 3 dny v týdnu
  • a trvá více než 3 týdny

Dítě je neklidné, často velmi intenzivně pláče a je jen velmi těžko ztišitelné. Obvykle se zklidní jen při pití, což ale zhoršuje podstatu problému. Dítě se pak ke kolice ještě nesmyslně přepíjí. Známé manévry nepomáhají, jako teplé na bříško, masáž bříška, rektální rourka, fenyklové čaje, nepomohou ani farmaka na plynatost kojenců, probiotika a tak podobně. Ono totiž o žádný vyšší meteorismus ani jít nemusí a podstata bolesti by mohla být úplně někde jinde. Vysvětlení hledejme v porušené rovnováze mikroprostředí střev, s následným biochemickým drážděním mnohých nervových zakončení přítomných v citlivé střevní sliznici.

Nicméně je jisté, že jedním z možných vyvolavatelů může být i ABKM. Nezpochybňuje se jako pravá příčina 10 % všech kolik, ale existuje studie, která ABKM jako důvod kolik identifikovala v 42,5 % případů. Pro ABKM hovoří koliky vzniklé již v prvním týdnu života a také koliky, které se časově přesunuly do druhého čtvrtletí života kojence. Ale samotná kojenecká kolika bez dalších příznaků z postižení trávicího traktu (odmítání jídla, "refluxové" obtíže, zvracení, průjem, krev ve stolici) je ale pro ABKM dost nepravděpodobná. V dramatických situacích bychom měli přesto, nebo právě proto, vyzkoušet mnohokráte zmiňovanou diagnostickou dietu, včetně možnosti zvážit preparát s volnými aminokyselinami. Doporučuje se délka 2 až 4 týdny. Pokud koliky ustoupí a vrátí se po znovuzavedení BKM, pak je diagnóza ABKM téměř jistá.    

Vhodné přípravky pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM):

Na trhu existují vysokoenergetické přípravky enterální výživy, vyvinuté na míru různě starým dětem. O vhodném přípravku a jeho užívání se poraďte s Vaším dětským lékařem.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink
Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?