Dietní postup při ABKM

Příznakům, následkům i komplikacím ABKM se můžeme vyhnout pouze vyloučením (eliminací) bílkovin kravského mléka z diety dítěte. To však můžeme udělat jen tehdy, když se na diagnózu alergie na kravské mléko pomyslí, resp. když se diagnóza ABKM potvrdí, a to pokud možno bez prodlení, rychle a včas.

Eliminace bílkovin kravského mléka je poměrně jednoduchá u plně kojených dětí. Maminka vyloučí BKM ze svého jídelníčku, a to striktně, vyhne se i skrytým BKM v různých potravinách. Náhrada není třeba, maminka však nesmí zapomenout na doplnění vápníku (minimálně 1000 mg/den, lépe v několika menších dávkách). 

Pokud ale kojenec není z nějakého objektivního důvodu výhradně kojen, pak musíme vysazení kojeneckého mléka nahradit adekvátní výživou. Výživou, která musí jednak minimalizovat pokračování vzniklé imunitní reakce a jednak splňovat nutriční požadavky moderní doby. 

Způsob náhrady pak řídíme podle tíže klinických projevů alergie na kravské mléko u kojenců.

Jedná-li se relativně lehké postižení (kojenecká kolika bez jiných příznaků, krev ve stoličce bez průjmů a bez neprospívání, lehký ekzém apod.) použijeme kojenecká mléka s vysokým štěpením bílkovin (extenzivní hydrolyzát). Bílkoviny jsou naštěpené na úseky, které nejsou pro imunitu poznatelné (štěpy pod 8 – 10 aminokyselin). Ani nejmodernější technologie však nedokážou rozštěpit BKM (u nás bílkoviny syrovátky) na 100 %. Přibližně 5 – 10 % dětí s ABKM nesnese ani tuto vysokou hydrolýzu, reaguje i na zbytečky nedokonale rozštěpené syrovátky.

U těchto dětí a pak u dětí s těžkou formou ABKM (neprospívání, těžký průjem, těžký ekzém, těžké otoky, těžká či déletrvající dušnost, anafylaxe) se má a musí použít přípravek obsahující jen volné aminokyseliny, pochopitelně ve správném poměru (blížící se poměru v mateřském mléce). Tento přípravek je vyráběn v nemléčném prostředí, na českém trhu jde o Neocate pro děti do 1 roku a Neocate Junior pro děti starší než 1 rok. Tato "mléka" obsahují v optimálním poměru všechny důležité komponenty - cukry, tuky, bílkoviny (ve formě aminokyselin), vitamíny, minerální látky i stopové prvky. Jsou nutričně naprosto kompletní, proto mohou být výhradním zdrojem výživy dítěte. 

Vhodné přípravky pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM):

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA O VÝŽIVĚ DĚTÍ

 
Fortini pro děti - Multi Fibre Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH