Co je ABKM

Co je ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka)?

Alergie na kravské mléko (ABKM) - jedná se o nepřiměřenou imunitní reakci trávicího traktu na jednu nebo více bílkovin kravského mléka. Imunitní systém sliznic trávicího traktu zareaguje nadměrnou reakcí vůči původně neškodným bílkovinám kravského mléka (BKM), lépe řečeno proti určitým úsekům těchto bílkovin. Reakce je to nejen nepraktická, nekontrolovaná a nesmyslná, ale ve své podstatě i značně škodící. Může dojít k zásadnímu poškození místa střetu bílkoviny s imunitou, resp. s určitými druhy bílých krvinek. Dojde k devastujícímu procesu, kterému říkáme alergický zánět. Ten se může objevit kdekoliv v průběhu trávicího traktu, od jícnu, přes žaludek, tenké střevo až po nejčastěji postižený tračník, resp. tlusté střevo s konečníkem. Tento zánět je odpovědný za příznaky vycházející přednostně z trávicího traktu. Ale to nemusí být vše. Přibližně v 50 % případů u dětí s ABKM zahájí imunita zvýšenou tvorbu alergických protilátek (imunoglobuliny E, IgE), které pak mohou být - při příštím setkání s BKM - odpovědné za příznaky i mimo trávicí trakt.

Co je to bílkovina?

Bílkovina je vlastně jakási šňůrka několika set korálků, kde jeden korálek představuje jednu aminokyselinu. Aminokyselin známe jen 22. A bílkovin je mnoho miliónů, mohlo by jich být teoreticky i mnohem více (22 a sto nul). Aminokyseliny jsou tedy základní stavební jednotkou bílkovin, jejich přesné pořadí v bílkovině určuje jak biochemickou, tak i funkční charakteristiku konkrétní bílkoviny. Určité úseky aminokyselin (tvrdí se, že pořadí 8-10 aminokyselin) jsou rovněž vazební jednotkou právě pro lidskou imunitu, pro zmíněné bílé krvinky a specifické IgE. Přes tyto úseky imunita konkrétní bílkoviny i BKM poznává. Samotnou aminokyselinu imunitní systém ale poznat neumí, proto se proti ní nemůže ani postavit (nemůže dojít k alergii proti samostatným aminokyselinám).

Bílkoviny jsou klíčovými složkami všech živých organismů, účastní se základních životních funkcí a jsou využívány pro udržení tělesných tkání. Známe bílkoviny skladovací, stavební, transportní, regulační, řídící, pohybotvorné, ochranné i obranné. Lidské bílkoviny si vytvoříme z aminokyselin vyrobených i požitých. Osm z 22 aminokyselin si dokonce člověk ani vyrobit neumí, je odkázán jen na vnější zdroj, na stravu.

Při nedostatečném příjmu bílkovin dochází mimo jiné ke zpomalení růstu i vývoje a ke snížení obranyschopnosti.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA O VÝŽIVĚ DĚTÍ

Dotaz od: Jana H. (27. 4. 2017)

Dobrý den můj syn 10 týdnů starý od 6 týdne průjmy s čerstvou krví v nitkách.výtěry odběry negativní. Podstoupili jsme...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
ano, NEOCATE může působit tak rychle. Doslova pro něj platí, že: "nemožné
ihned, zázraky do 3...

 
 
 
Fortini pro děti - Multi Fibre Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH