Atopický ekzém u dětí s ABKM

Přibližně v 50 % všech případů se ABKM projeví postižením kůže. Zlomek tvoří časné kopřivky (a otoky) a naopak téměř vždy půjde o atopický ekzém, resp. atopickou dermatitidu. Pokud se na problematiku podíváme obráceně, asi 20 – 30 % všech kojeneckých ekzémů může mít za příčinu i ABKM. S jednou výjimkou - u velmi těžkých ekzémů, které vznikly při plném kojení, se ABKM najde v pozadí až v 90 % případů.  

Atopický ekzém u dětí s ABKM mívá tři úskalí:

První je častá existence vícečetné alergie u těžších forem kojeneckého atopického ekzému, tj. forem s generalizací po celém těle, forem se sekrecí (= mokváním) a forem podléhajících bakteriální superinfekci. K ABKM se mohou přidat, a ve skutečnosti se často i přidávají, alergie na vejce, mouku, ořechy a jiné potraviny (ovoce, zelenina). Výjimkou není ani zjištění současné alergie na roztoče, pyly nebo kočičí alergeny. 

 

Druhým úskalím je výrazná citlivost kojeneckých ekzémů k nespecifickým spouštěčům typu "biogenních aminů" v potravě. Je to přirozená přítomnost dráždivějších látek (histamin a jiné) v citrusech, kakau, rajském jablku, jahodách, ale i kysaných mléčných výrobcích a vajíčku. Přítomná ABKM není pak optimálně vyřešena dietou jen bez BKM, je třeba diety širší, bez zmíněných potravin, byť o pravou alergii k těmto surovinám opravdu nejde. 

 

Třetím úskalím je naopak podezření z jasné alergie včetně ABKM, která se nakonec nepotvrdí. U lehčích ekzému se více než u jiných alergických onemocnění nachází zvýšené alergické protilátky proti základním potravinám, a to až v 80 % případů (proti BKM asi tak v 30 – 40 %). Ale to zdaleka ještě neznamená alergii, to je nález pouhé senzibilizace. Pravá alergie se u těchto lehčích forem (formy nemokvající, lokalizované jen v ohybech, ev. v ojedinělých ložiscích) potvrdí jen v mizivém procentu případů. Tento nepříjemný fakt si v praxi ověříme tím, že nastavená dieta nefunguje. V tomto bodu se dělá mnoho chyb a platí to i o domnělé ABKM. Bohužel se tento fenomén podepisuje i na nepříznivém průběhu některých těžších ekzémů. 

Závěrem

U ekzému (atopický ekzém u dětí, atopická dermatitida) jsme úspěšní s eliminací BKM v případě těžkých ekzémů, zvláště těch, co vznikly v prvních 3 měsících života, při plném kojení. Pokud dítě nemůže být kojeno (s dietou matky bez BKM), pak by se nemělo otálet s nasazením volných aminokyselin (Neocate). Naopak u lehčích forem atopické dermatitidy s dietními eliminacemi nejsme moc úspěšní, byť bysme se řídili vyššími hladinami alergických protilátek.    

Vhodné přípravky pro děti s alergií na bílkovinu kravského mléka (ABKM):

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA O VÝŽIVĚ DĚTÍ

Dotaz od: Radka G. (26. 6. 2017)

Dobry den chtěla jsem se zeptat na fortini nebo nejaky vhodny přípravek pro dítě 8 let a jak to je s hrazenim přes...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
Fortini je pro děti do 8 let. Nutridrinky pro děti starší. Pojišťovna v
indikovaných případech...

 
 
 
Fortini pro děti - Multi Fibre Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH