Úvodní stranaVýživa dětíPoradna lékaře o výživě dětí
 

Poradna lékaře o výživě dětí

Petra (12. 7. 2016)

Dobry den, chodim se 7. mesicni dcerou do gastroenterologicke ambulance, pani doktorka nam chtela doporucit napoje Nutridrink, z duvodu neprospivani a refluxu, ale vase vyrobky jsou doporucovany od 1. roku veku, existuji i drinky pro mensi deti?

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Pro děti mladší 12 měsíců je k dispozici
energeticky bohatá a nutričně kompletní výživa v podobě Infatrini. Její
dávkování konzultujte vždy s lékařem po zvážení dalších řešení včetně
kojení.
Další možností může být Neocate Infant. Jeho indikaci však také
konzultujte s lékařem.
Hezký den,
Karolína Švábová
Brand Manager Pediatrics CZ/SK

Jess (9. 6. 2016)

Dobrý den, můj syn má alergii na kravské mléko, užívá nutrilon care, má 4 roky... můžete mi prosím doporučit kvalitní mléko plné živin? Nevím, zda může nutrilon pít i třeba v 10 letech, vím, že může alergie zmizet, ale nechci mu dávat i tak kravské mléko. Děkuji.

Dobrý den,
Nutrilon Allergy care je určitě kvalitní "mléko" plné živin... (Odborně se
používá místo mléko slovo FORMULE, právě aby se upozornilo na fakt, že jde
upravenou výživu.)
Pokud je alergie na bílkovinu kravského mléka prokázána a příznaky trvají,
je možné toto mléko používat dlouhodobě, právě proto, že obsah živin
odpovídá kravskému mléku.
Jiná živočišná mléka se nedoporučují, protože mohou rovněž vyvolávat /zkříženou/ alergii, mají hodně odlišné složení a zvláště pro malé děti jsou doslova nevhodné. Toto platí stejně pro "mléko" sojové.
Doplňkové potraviny jako například kozí sýry, ovčí sýry a podobně lze v rámci pestrého jídelníčku používat jako doplněk, pokud je prokázána jejich snášenlivost.
MUDr. Lenka Ťoukálková

Iva B. (17. 5. 2016)

Dobrý den, chodím na kontroly, po akutním zánětu slinivky, k lékařce na gastroentrologii. Doporučila mi Nutridrink, protože jídla moc nemůžu, ale s tím, že oni v jejich ordinaci mi ho nemůžou na recept napsat. Že mi to může napsat obvodní lékařka. Když jsem byla u obvodní lékařky, tak ta mi zase tvrdila, že ona to napsat nemůže a že to píše gastroentrolog.....tak si mě "přehazují" mezi sebou a já nevím, který lékař mi může Nutridrink vlastně napsat na předpis. Byla bych moc ráda, kdyby jste mi v tom, a vlastně i dotyčným lékařkám, udělali jasno. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,
Nutridrink může předepsat pouze specialista v klinické výživě, držitel licence F016. Tyto lékaře najdete obvykle v Nutriční ambulanci. Jejich seznam najdete na www.skvimp.cz na interaktivní mapce Ambulance. Podívejte se, kde je pro Vás nejbližší a objednejte se. Předpis je vázán na přísná pravidla pojišťovny. Lékař posoudí, zda kritéria splňujete. Může se ale také stát, že Vám předpis nebude moci vydat (z důvodů kritérií pojišťovny) a že si budete Nutridrink kupovat.
V tom případě doporučuji Nuridrink Compact Protein, pokud už můžete volnější dietu, nebo Nutridrink Juice style, pokud stále dodržujete velmi přísný režim s vyloučením tuků.
MUDr. Zuzana Kala Grofová

Hana Š. (11. 5. 2016)

Dobrý den, má dcera 2004 dělá aktivně /vrcholově/ moderní gymnastiku, tréninky má 3 - 4 x týdně 3 hodiny. Je asi díky tomu nižšího vzrůstu: 29 kg, 141 cm /v červnu jdeme na endokrinologii/, nejvíc vyroste v létě v době bez tréninku. Mám dotaz, mohu ji dávat vitamín A a D pro podporu růstu, mohu ji dávat v době zátěže Nutridringy a to po zátěži nebo před? Kolik by na svůj věk a váhu měla jíst bílkovin denně a v jaké formě. Prosím Vás jsem z Ostravy, ráda se zajdu poradit k odborníkovi, naše trenérka je v tomto směru bez rad. děkuji za odpověď

Dobrý den,
Vaše dcera má na věk 22 roků váhu i výšku pod normou. To je závažné zjištění, i když nevím přesný věk a výšku obou rodičů... Tady je vyšetření u odborníka jasně zcela nezbytné k posouzení celkového zdravotního stavu a vyloučení nějakého onemocnění.
Obecně leze říci, že nějaký mnohovitaminový preparát není na škodu - například Spectrum lx l tabletu, kde je široké spektrum vitaminů a minerálů, ale to nebude řešit popsanou situaci.  Všeobecná potřeba kvalitních bílkovin je minimálně 1 g na Kg váhy a den, spíše ale 1,5-2 g.
Kvalitní bílkovinou se myslí zejména maso, jak červené /hovězí/ tak jiné libové, také rybí je vhodné. Dále je kvalitní bílkovina v mléce a mléčných výrobcích, zejména v sýru a tvarohu. Také ve vaječném bílku. Dále najdete bíkovinu i v luštěninách soji, ale těchto potravin nelze konzumovat tolik, aby byla jimi kryta celková spotřeba, jsou vhodné jen jako doplňky. 
Vyšší spotřeba bílkovin mírně stimuluje vzrůst a váhu. Speciální preparáty pro doplňkovou výživu- Nutridrink nebo Fortini pro děti jak v tekuté nebo krémové podobě jsou vhodné, 2 lahvičky nebo vaničky za den by měly být při smíšené stravě dostatečné.
MUDr. Lenka Ťoukálková

Olga B. (30. 4. 2016)

Dobrý den, máme vnučku 4 roky měla jít naplanovanou operaci (osekání mandlí, polypu), ale dostala neštovice a úbytek na váze je rapidní a určitě ještě zhubne a operace se nedá moc dlouho odkládat!Vnučku budu mít 2-3 týdny doma co jí mám nabídnout k jídlu (nejí polévky nevíme proč?) Chtěli bychom jí trochu fyzicky připravit. Maminka a vnučka budou v nemocnici cca 2 týdny v nemocnici a pak bude u nás co jsi máme připravit k jídlu? (teplé, studené, tekuté nebo kaše?) Děkuji, Olga

Dobrý den,
uvažujete zcela správně, že před operací je váhový úbytek dítěte
nepříznivý a že by se s ním mělo něco dělat. Existuje velmi vhodné řešení,
které je i velmi jednoduché a pohodlné k provedení. Podávejte dítěti
speciální výživové přípravky, které jsou bohaté na energii  /= kalorie/
a výživově po všech stránkách vyvážené. Jsou v lahvičkách s příchutěmi: 
banán, čokoláda, jahody a vanilka a jsou určené k popíjení. Neutrální varianta 
je mléčné smetanové chuti a hodí se jak k popíjení, tak jako surovina pro přípravu kaloricky hodnotných pokrmů /omáček, koktejlů, pudinků a podobně/. Varianta v podobě krémů je semisolidní přípravek s příchutí červeného nebo žlutého ovoce a podává se lžičkou, rovněž jako chutná svačinka nebo kaloricky bohatý dezert po jídle. Všechny přípravky mají velmi příjemnou chuť a pro 4 leté dítě je možno podat 1-2 přípravky denně k podpoře jeho prospívání.
MUDr. Lenka Ťoukálková 

Lucie V. (21. 4. 2016)

Dobry den, mam syna ktrery ma obrovsky problem s jidlem uz od mala. Nekouse stravu. Jako miminko se s kouskama davil a odmital veskera nova jidla. Od 2 let je plne stravovan na hami kasich pro miminka presnidavce a mleku. Nic jineho neji. Ted v 7letech vazi 19kg a meri 116cm. Jidla se boji, stiti. Ani ho nechutna a zveda se mu z nej zaludek. Navic porad tvrdi ze pri polknuti ho to hrozne v krku skrabe a boli. Na zadnem vysetreni jsme nebyli, jelikoz se doktori domnivaji, ze je to psychickeho razu. Chybi mu zelezo, takze doplnujeme. Je hodne casto unaveny a nema energii. Prosim, jaky by byl pro nej nejvhodnejsi nutridrink, aby pribral a mel silu a energii jako ostatni deti. Dekuji

Vážená paní,
jestli jste dobře měřila a vážila a Vašemu hošíkovi je skutečně 7 let, tak
jeho váha a výška je nízká, tzv. na dolní hraně grafů pro výšku a váhu. 
Je jistě možné, že popisované potíže s příjmem stravy jsou psychického 
a výchovného rázu, nebo že je hoch malý a lehký na základě genetických/vrozených předpokladů, ale i tak je nutno provést komplexní vyšetření k vyloučení nějaké  jiné příčiny. Mám na mysli vyšetření krevních testů eventuelně  rentgenu, gastroskopie a podobně. Prosím, neodkládejte
návštěvu Vaší lékařky/lékaře pro děti a dorost a pokud skutečně ještě
žádné vyšetření neproběhlo, bylo by vhodné dítě komplexně vyšetřit. I když
se nic nenajde, bylo by vhodné dítěti zprostředkovat psychologickou péči,
eventuelně i neurologickou. Nechtěla bych být špatným prorokem, ale potíže
s příjmem stravy, tak jak je popisujete a pokud se vyloučí organická
příčina, by mohly znamenat i poruchu tzv. autistického spektra.
MUDr. Lenka Ťoukálková

Katka A. (8. 3. 2016)

Dobrý den, můj 7-letý syn (17 kg a 124 cm) právě prodělává neštovice-dnes třetí den, výsev vesikul je hojný, horečka srážena Nurofenem, na svědění Fenistil (nezabírá). Bohužel je to nejedlík a nyní odmítá již druhý den jíst (neštovice v ústech), tzv.mizí před očima. Jaký druh nutridrinků je pro něj vhodný? Druhá otázka - od narození vyloženě špatně jí, odmítá slané snídaně a svačiny, má jen několik oblíbených jídel, která preferuje, rád sladké. Nyní v první třídě nad jeho příjmem ztrácím kontrolu, ale zdá se, že přestal přibírat. Jak bych měla takovýto problém řešit? Děkuji, K. A.

Dobrý den,
Váš syn reaguje celkem přirozeně, proto se zklidněte a netlačte na pilu.
První 3 dny nemoci, kdy je stav nejhorší a mohou být teploty, je zásadní
aby alespoň pil. Pít může cokoliv, co má rád, raději vlažné a ne kyselé, což by mohlo dráždit "štípat" v ústech. Možná by pil kakao, nebo řídkou "maminkovskou kašičku", třeba by se mu líbila slánka.
Nutridrinky jsou výbornou volbou.
Příchuť volte dle synových preferencí.
Druh COMPACT má jen 125 ml, ale stejně energie a výživové hodnoty. Stačí tedy několik doušků a dostane se mu více živin, než se zdá. Také typ Yoghurt má příjemnou chuť a konzistenci.
Dětské chuti jsou blízké rovněž FORTINI drinky, které jsou přizpůsobené pro potřeby mladších dětí.
Vhodné jsou krémové varianty jak NUTRIDRINK CREME tak FORTINI CREAMY FRUIT, které se krmí lžičkou. A nyní ke druhé otázce: Váš syn má normální "tabulkovou" výšku ale výraznou podváhu. Je potřeba se poradit s obvodním lékařem, zda by nemělo být provedeno celkové zhodnocení jeho zdravotního stavu a navržena některá vyšetření k vyloučení onemocnění. Obecná doporučení pro málo prospívající děti jsou:
Jíst v kolektivu /v klidu, celá rodina u stolu/.
Nenutit do jídla.
Zásadně nedávat NIC mezi jednotlivými jídly.
Respektovat zásadu, že hlad je nejlepší kuchař.
Jídlo hezky upravit a popřemýšlet nad tím, jak do něho "nacpat" více kalorií (příklad: omáčka ze šlehačky má více kalorií než tatáž omáčka z mléka nebo vody, rohlík s máslem a sýrem a šunkou má více kalorií než suchý rohlík a při tom v žaludku zabere stejně místa).
Preference jednotlivých jídel měnit postupně a s citem.
MUDr. Lenka Ťoukálková

Marci (7. 3. 2016)

Hezky den, mam 19 mesicu starou dceru, ma 6500 g a meri 71 cm. Na lek. predpis jsme dostali Infatrini a chci se zeptat, zda ji mohu podavat celych 125 ml ikdyz nema jeste 8 kg a vice. Je lepsi to kombinovat se Sunarem nebo i bez nej? Dekuji...:)

Dobrý den,
kojenecké " mléko " Infatrini je vyvinuto speciálně pro neprospívající
děti. Má více kilokalorií = energie, ve lOO ml než běžná mléka např. Sunar.
Jestliže Vaše dítě váží 6 500 g, jeho potřeba energie je kolem 7OO Kcal
na den a to odpovídá 7 dávkám Infatrini denně.
Odpověď na Vaši otázku je tedy: Ano, pokud to Vaše dítě zvládne, může
na dávku klidně vypít celou lahvičku Infatrini a to i 7x denně, za
předpokladu, že to zvládne, nebudete ho nutit a nebude nadměrně
ublinkávat.
Pokud budete mléko Infatrini míchat se Sunarem, budete snižovat
energetickou hodnotu podané dávky a to není účelem. Míchání se Sunarem
by připadalo v úvahu jen tehdy, kdyby bylo zpočátku nutné, aby si dítě na
novou chuť Infatrini postupně zvyklo.
MUDr. Lenka Ťoukálková

Dagmar H. (15. 12. 2015)

Dobrý den, mámstarost o svého 35 letého syna. Má 104 cm a 16 kg, už dlouho nepřibrala jen se vytahuje. Bylto vždycky kus chlapa a byl to dobrý jedlík, ale v posledních měsících krom mléčných výrobků nejí vůbec nic. Taky podle toho vypawdá,je z něj vytáhlá nudlička. Plive mrkev, odmítá hrách a před masem a vajíčky "utíká". Co začal chodit do školky, je stále nemocný, ale podle lékařů mu nic není. Zjistili mu jen chudokrevnost a to je zatím vše. Alergii podle mne na nic nemá, nikdy se tak neprojevoval a léky na alergii, co kdy bral, mu nijak zdravotní stav nezlepšily. Kvůli jeho častým nemocem a tomu, že nic nejí, mám strach o jeho zdraví. U jídla nepomáhá ani motivování slovem nebo vzhledem jídla, ani povídání, ani jiná zábava nebo finty, už nezabírá ani krmení. Nevím, jak do něj jídlo dostat, vysloveně mixovat mu to stále na kaše nechci, nebo mi zapomene kousat. Sladkosti jsme odbourali, nesmí nic, dokud nezačne jíst, lákám ho třeba na sušené ovoce, ale nedá to do pusy. Z...

Dobrý den,
popisujete velice častá úskalí s jídlem u dětí, která začnou chodit do MŠ 
a tím i dětí tříletých s nastoupeným obdobím vzdoru. Je fyziologická změna
charakteru postavy, kdy chlapci i dívky rostou do výšky, tam by Váš synek
odpovídal 90 percentilu, ale jeho váha je skutečně o něco pod 50
percentilem. Není potřeba se tím ale znezvozňovat... pokud jsou vyloučeny
alergie potravinové či jiné interní onemocnění s vyloučením poruchy
imunity, která je jednat opět fyziologická ve třech letech a nástupem 
do kolektivu a za druhé je ovlivněna nižším přísunem živin, tak jak píšete projevující se chudokrevností. Co se týče stravy, určitě bych přidala mléčné nápoje Fortini drink v mnoha příchutích alespoň jeden denně. To synkovi zajistí dostatečný zdroj bílkovin a energie jako jedno vydatné jídlo. Dále bych přidala nějaký multivitamínový přípravek například sirup Multisanostol nebo Pikovit probio či jiné. Na podporu imunity v předškolním věku doporučuji alespoň na dobu zimní sezony nasadit preparáty na bázi Beta glukanů například Imunoglukan sirup. Pak máme alespoň trochu klid, že dítě dostane co má, přesto vytrvejte a synkovi nadále nabízejte pestrou stravu s masem, zeleninou a ovocem. Pokud by se situace dlouhodobě nelepšila kontaktujte svého pediatra případně gastroenterologa k dalšímu vyšetření či konsultaci.
MUDr. Lenka Kejvalová

Pavlína (27. 11. 2015)

Dobrý den, prosím o doporučení drinku pro posílení organismu u onemocnění HIT, děkuji

Dobrý den,
nepíšete pro jak staré dítě je doplněk míněn. K podpoře imunitního systému
doporučujeme preparáty s glukany např. Imunoglukan - sirup neobsahuje
lepek, alkohol, barviva ani aromata. Co se týče potravinových doplňků jako jsou
třeba mléka typu Fortini drink, jejich použití bych konsultovala s Vaším
alergologem nebo gastroenterologem, u kterého jste s onemocněním vedeni.
MUDr. Lenka Kejvalová

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA O VÝŽIVĚ DĚTÍ

Dotaz od: Radka G. (26. 6. 2017)

Dobry den chtěla jsem se zeptat na fortini nebo nejaky vhodny přípravek pro dítě 8 let a jak to je s hrazenim přes...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
Fortini je pro děti do 8 let. Nutridrinky pro děti starší. Pojišťovna v
indikovaných případech...

 
 
 
Fortini pro děti - Multi Fibre Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH