V nemoci běžná strava dítěte nestačí

Výživa je pro všechny lidi velmi důležitou součástí života, bez které by se nedalo existovat. Pro nemocné dítě však strava představuje 
i důležitou součást v boji proto onemocnění, protože látky obsažené v potravě mohou přispět ke zlepšení zdravotního stavu 
(při defektech v ústech, průjmech, zácpě, při infekci horních a dolních cest dýchacích, onkologických onemocněních atd.)

Dítě v nemoci potřebuje 2x tak výživnou stravu pro:

•    kompenzaci živin, které ztrácejí při otevřených poraněních (např. u popálenin).
•    dodání živin potřebných pro optimální hojení např. při infekci v ústech.
•    boj s infekcemi a pro efektivní imunitní systém.
•    podporu normální funkce střeva (při průjmech a zácpě).

Většina z nás má občas dny, kdy nemá na nic chuť (např. při chřipce) a příjem stravy je tak snížený na minimum. Avšak u dětí, které bývají často nemocné, je tento stav ohrožující pro jejich celkový vývoj.

Vyvážená strava, zahrnující všechny živiny, je potřebná k celkové tělesné kondici dítěte a dobrému zdravotnímu stavu.

Co je to výživná strava?

Skoro každá potravina je mixem několika živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerální látky, stopové prvky, voda). Výživná strava může být složená z mnoha různých kombinací potravin. Čím více variant jídla, tím více živin ve správné rovnováze. Velmi jednoduše řečeno, mnoho živin je využívaných pro růst lidského těla, regenerační schopnosti a energii. Komplex chemických procesů v lidském těle rozemele potravu na menší částečky, které se potom vstřebávají ve formě využitelné lidským organismem pro život (tento proces se nazývá metabolismus).

Když běžná strava nestačí...

Jenže s nemocí jde často ruku v ruce nechutenství, a proto je důležité, abychom 
v malém množství stravy dítěti dodali co nejvíce energie a živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerální látky). Dítě je potom schopné se s nemocí rychleji vyrovnat a vrátit se zpět do normálního života.

Pokud je tedy běžná strava nedostatečná, dítě jí pro nemoc odmítá nebo je pro nemoc dítěte nevhodná, je nutné podávat tekuté přípravky enterální výživy, tzv. nutriční drinky (sipping), případně modulární dietetika. Nutriční drinky je možné získat na předpis u dětského lékaře, v gastroenterologické poradně nebo nutriční ambulanci. Jsou též volně prodejné v lékárně.

Nutriční drink (sipping) je klinická výživa určená k popíjení. Jde o kompletní, vyváženou stravu přizpůsobenou k okamžitému použití jako nápoj. Nutriční drinky obsahují vyvážený poměr jednotlivých živin, vysoké množství energie v malém objemu. Živiny jsou lehko zužitkovatelné při malých nárocích na trávení.
  
Mgr. Ľubica Kaiserová, neonatologická sestra specialistka,
Novorozenecká klinika M. Rusnáka UNB a SZU

NutriniDrink pro děti od 1 roku: 
http://www.vyzivavnemoci.cz/produkty/nutrinidrink-25/ 
 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA O VÝŽIVĚ DĚTÍ

Dotaz od: Radka G. (26. 6. 2017)

Dobry den chtěla jsem se zeptat na fortini nebo nejaky vhodny přípravek pro dítě 8 let a jak to je s hrazenim přes...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
Fortini je pro děti do 8 let. Nutridrinky pro děti starší. Pojišťovna v
indikovaných případech...

 
 
 
Fortini pro děti - Multi Fibre Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH