Nechutenství u dětí – co s ním?

Ratolest trucuje, pláče, buší do stolu, nebo 
se jednoduše zapře 
a nepomohou ani hračky či sliby modrého z nebe. Příčina nechutenství se ale nemusí skrývat jen 
v postoji dítěte. 
U kojenců dochází 
k nechutenství pro oslabený sací reflex nebo prořezávání zoubků. Fyziologické faktory nechutenství jsou častou příčinou udětí ve věku 1-6 let. Na nechutenství je potřeba vždy myslet v období zdravotních problémů - nechutenství je téměř vždy jejich průvodním jevem. Snížená chuť k jídlu bývá u dětí při déletrvající horečce, rýmě, ale i infekci, případně během užívání většího množství léků. Problémové jsou také průjmy 
(5 x a vícekrát za den) a zvracení (3 x a vícekrát za den), kdy dochází 
k významné ztrátě energie a zároveň ke sníženému příjmu stravy. Období rekonvalescence po nemoci, které dětský organismus oslabilo a omezilo příjem stravy, je vhodným časem na doplňkovou stravu, která pomůže dohnat ztracenou energii a váhu dítěte.

Nechutenství může vzniknout i tehdy, když rodiče nechají dítě jíst často samotné, bez ostatních členů rodiny. Nucení do jídla a kritika působí též jako negativní podnět, který vyvolává útlum chuti na jídlo. Jeho upevněním může dojít až ke sníženému vylučování žaludečních šťáv, což dále snižuje chuť na jídlo, a tak vzniká začarovaný kruh. Výsledkem je chorobné nechutenství, které nepříznivě ovlivňuje tělesný vývoj dítěte. Problémové jsou i vysoké letní teploty, kdy dítě odmítá přijímat plnohodnotnou stravu. Při těchto zmiňovaných situacích není potřeba dítě do jídla nutit, ať začne jíst dítě samo. Výjimku je nutné udělat tehdy, kdy jde 
o nechutenství způsobené nemocí, nebo o jídlo, které se dítěti velmi příčí.

V případě nechutenství můžete vyzkoušet nutriční drinky určené pro děti. Nutriční drinky jsou výživově plnohodnotné, obsahují všechny potřebné bílkoviny, tuky, vitamíny a minerální látky, a navíc i vlákninu. Mohou být použity jako doplněk stravy nebo jako plnohodnotná náhrada běžné stravy. Nutriční drinky pro děti jsou určené k popíjení, ale je možné z nich připravit i chutná jídla.   O používání vhodných potravinových doplňků pro děti, které pomohou překlenout období nechutenství, se poraďte s pediatrem, případně lékárníkem.

Lucia Berešová
Specialista na dětskou výživu, Nutricia


Upozornění: Kojení je nejpřirozenějším způsobem výživy kojenců. Nutriční drinky používejte pouze na základě doporučení lékaře, po zvážení všech možností výživy, včetně kojení.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink
Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?