Co dělat, když vaše dítě neprospívá?

Už od narození je výživa důležitým faktorem, který ovlivňuje růst, vývoj 
a zdraví dítěte až do dospělosti. V každém období života je potřeba energie, jednotlivých živin a dalších látek potřebných pro vyvíjející se organismus, jiná. Proto věnujte pozornost tomu, aby vaše dítě přijímalo přesně takovou stravu, která je vhodná vzhledem k jeho věku.

Pokud dítě málo roste, nebo nepřibírá, je to znamení pro rodiče i pediatra, že nemá dostatečnou výživu, nebo je nemocné. Lékařský termín pro tento stav je „neprospívání“. Podle Americké akademie pediatrů (AAP), nejčastějším důvodem neprospívání je nedostatečný příjem kalorií.

Neprospívání je nejčastěji diagnostikováno u dětí od jednoho roku až do předškolního období. Do této skupiny velmi často patří předčasně narozené děti, nebo děti, které se narodili s nízkou porodní váhou (měli slabou výživu již u maminky v bříšku). Strava předčasně narozených 
a hypotrofických (podvyživených) dětí musí být obohacována od prvních dní života. Výživa s nízkým obsahem živin a energie by se mohla negativně odrazit na rozvoji mozku. Mozek je velmi citlivý na nedostatek energie, zejména glukózy. Nedostatečně živené mozkové buňky se nemohou rozvíjet a odumírají. 
V konečném důsledku tyto změny na mozku mohou zapříčinit sníženou inteligenci dítěte.

U dítěte, které málo jí, trpí nechutenstvím, velmi málo přibírá a zaostává v růstu, 
se mohou objevit i další signály, které upozorňují na nedostatečnou výživu:

•    nezajímá se o okolí
•    vyhýbá se očnímu kontaktu
•    může být podrážděné
•    nedosahuje vývojové milníky (sezení, chození, mluvení) v obvyklém věku jako ostatní děti

Pokud má vaše dítě některý z těchto problémů, musíte mu pomoci doplnit stravu. Je nevyhnutelné, aby mělo dostatečná příjem živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerální látky) na podporu přiměřeného růstu a tím i dobrého duševního vývinu. Přípravky enterální výživy (i nutriční drinky pro děti) mohou výživu doplnit nebo být jejím jediným zdrojem. Jsou ideální ke stabilizaci výživy v nepříznivém období a pomáhají k dosažení cílů ve výživě. Kromě složení je u přípravku k popíjení velmi důležitá jejich chuť, která je často nejdůležitějším kritériem pro výběr. Většina přípravků chutné nejlépe vychlazené. Pokud dítě odmítá sladké příchutě, můžete zkusit přípravek s neutrální chutí, který můžete upravit nebo dochutit podle chuti dítěte. Velmi vhodné jsou přípravky s obsahem vlákniny. Nutričně kompletní přípravky enterální výživy může vašemu dítěti předepsat vás pediatr nebo je lze volně zakoupit v lékárně.

Tip! Pokud má vaše dítě alespoň jedno oblíbené jídlo, obohacujte mu ho nutričními drinky nebo využijte kuchařku, kterou si můžete stáhnout zde.

Nenuťte dítě jíst konkrétní jídla, která pravidelně odmítá. Vyvoláte tak v jeho podvědomí reakci trvalého odmítání této stravy, která může trvat až do dospělosti.

Mgr. Ľubica Kaiserová, neonatologická sestra specialistka,
Novorozenecká klinika M. Rusnáka UNB a SZU
 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink
Jednoduchý test! Má Vaše dítě alergii na bílkovinu kravského mléka?