Tipy pro pečující

Myslete i na sebe

 Péče o nemocného klade na rodinu řadu nároků. Uvidíte, že i vaše vnímání tohoto nelehkého úkolu se časem změní. Postupně zjistíte, že jste trpělivější, láskyplnější a dokážete se radovat i z malých pokroků. Nezřídka si pečující uvědomí, že čas věnovaný péči o milovanou osobu přinesl pozitiva i jemu samotnému. Fakt, že tato namáhavá práce vyčerpává fyzicky i duševně, ale zůstává. Pečovat o někoho blízkého znamená sdílet s ním velkou část svého času, vnímat i jeho bolesti a starosti. Proto nezapomínejte ani sami na sebe. Udržovat duševní i fyzickou rovnováhu je velice důležité. Správná a dostatečná výživa je důležitá nejen pro vašeho nemocného, ale i pro vás. 

| Předchozí: Riziko podvýživy | Pokračování: Výživa a operace |

Následující desatero vám pomůže udržet si duševní rovnováhu i při náročné péči o nemocného.

  1. Mějte se rádi a neobviňujte se, za nemoc svého blízkého nemůžete.
  2. Udělejte si čas i na své koníčky a zájmy, nevzdávejte se jich.
  3. Domluvte se i s dalšími příbuznými, že vás budou schopni po nějakou dobu zastoupit, abyste si mohli odpočinout. Pokud to není možné, spojte se s pečovatelskou službou.
  4. Pokud o nemocného pečujete dlouhodobě, naplánujte si nejméně týden dovolené, kdy si zcela odpočinete.
  5. Stýkejte se se svými známými, nevzdávejte se všech kontaktů.
  6. Pečujte o sebe. Skutečnost, že pečujete o nemocného, není důvodem k tomu, abyste se nemohli dobře a pravidelně najíst, hezky se obléct, upravit, nalíčit, …
  7. Nezapomínejte na přiměřený pohyb.
  8. Zkuste péči co nejlépe skloubit se svým zaměstnáním. Pokud jste museli na nějakou dobu kvůli péči svoji práci přerušit a plánujete se později opět vrátit do zaměstnání, buďte v kontaktu s prací, kterou děláte, udržujte si znalosti a vzdělávejte se ve svém oboru, i když momentálně nepracujete.
  9. Stýkejte se i s ostatními pečujícími a vyměňujte si své zkušenosti.
  10. V těžkých chvílích si uvědomte, že nejste sami. Někomu pomůže víra, jinému rozhovor s psychologem či kamarádem, vždy byste měli mít někoho, komu se můžete se svými obavami a starostmi svěřit. Je důležité, aby se pečující měl na koho obrátit i v momentech, kdy si myslí, že už to dále nezvládne. Pokud si nevíte rady s výživou, pomůže také specialista na výživové poradenství - nutriční terapeut.
 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

NUTRITEST