Tekutá výživa

Tekutá výživa (sipping) je určena pacientům s funkčním trávicím traktem, u nichž se nedaří úpravou diety udržet příjem stravy a tělesnou hmotnost.

Obvykle se jedná o kompletní a vyváženou tekutou výživu vyvinutou pro pacienty se zvýšenou potřebou energie a živin. Do kategorie sippingu však patří i přípravky určené pro specifické skupiny pacientů, např. pacienty s dekubity, pacienty se zvýšenou potřebou či sníženým příjmem bílkovin, pacienty s cukrovkou apod. 

Výhody sippingu ve srovnání s běžnou stravou jsou následující: 

  • přesně definované složení, 
  • vyvážený poměr živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, minerály, vitaminy, stopové prvky), 
  • snadná vstřebatelnost živin při malých nárocích na trávení, 
  • možnost užívání při postižení dutiny ústní, chrupu a polykání.

Tekutou výživu je možné používat jako doplnění stravy, nebo jí běžnou stravu zcela nahradit.

Jako doplnění nebo náhrada stravy je tekutá výživa podávána v případě, že pacient není schopen přijímat běžnou stravu v dostatečném množství, nebo kdy je tento příjem minimální např. při angíně, horečce, zánětu dutiny ústní, před a po operacích apod. V takových případech se obvykle doporučují 2 přípravky denně alespoň po dobu 14 dní. 

Zásadou správného užívání sippingu je vždy popíjení po malých dávkách, protože takto se živiny lépe vstřebávají. sipping má být podáván po jídle nebo mezi jídly, aby nemocný přijímal tuto výživu nad rámec normální stravy.
K dispozici je široká nabídka typů a chuťových variant sippingu. 

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

NUTRITEST