Strava vhodná do sondy

Podle toho, kam je sonda zavedena se liší i požadavky na sterilitu potravy. Nejvhodnější je ale i z hlediska výživy přesně definovaná a k tomuto účelu určená klinická enterální výživa, která obsahuje potřebnou energii a živiny v optimálním poměru.

V některých případech je tato výživy do sondy podávána nepřetržitě celý den – což zajišťuje speciální pumpa. 

Mixovaná strava není ideální

Dříve jsme se mohli setkat s doporučením podávat nemocným do sondy běžně připravenou rozmixovanou stravu. Tato varianta je ale nevhodná z několika důvodů. Nejen že je časově náročné stravu takto připravit, ale je velmi obtížné splnit při přípravě mixované stravy hygienické podmínky. Navíc v podobě tekuté výživy se nemocnému dostává přesně takové stravy ve složení, jaké je pro něj optimální.

 Strava připravená v kuchyni má obvykle také menší energetickou hodnotu a proto je zapotřebí většího objemu výživy.

 Rozmixovaná strava navíc může sondu ucpat, krmení je také mnohem náročnější i pro pečujícího.

 V žádném případě ale nesmí být strava připravená kuchyňskou technologií podávána do jejunálních sond, které jsou zavedeny až do tenkého střeva. Žaludeční kyselina totiž představuje účinnou bariéru proti všem mikroorganismům, do tenkého střeva se za normálních okolností dostává pouze sterilní obsah a tyto požadavky splňuje pouze klinická výživa

Sondovou výživu lze kombinovat i s potravou polykanou ústy

Pokud to zdravotní stav nemocného dovoluje a pacient je schopen alespoň minimálně polykat, je vhodné sondovou výživu kombinovat s potravou podávanou ústy. Nemocný takto může přijímat třeba lipánky, jogurty, kaši nebo tekutiny. Tím může trénovat i polykací reflex a pokud je sonda pouze dočasným řešením tak se i připravovat se na stav, kdy bude moci znovu přijímat potravu pouze ústy.

 Příjem potravy ústy je důležitý i pro psychiku nemocného. Pocit, že aspoň částečně polyká a tím se podílí na své výživě může nemocného velmi povzbudit.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

NUTRITEST