Tekutá (enterální, speciální klinická) výživa

Klinická výživa je speciální výživa, která pomáhá pozitivně ovlivnit stav organismu a jeho tělesné procesy a podpořit tak účinnou léčbu. Podobně jako může být nedostatečná výživa důvodem progrese nemoci, může být cílená nutriční intervence klinickou výživou významným faktorem ovlivňujícím průběh onemocnění a odpověď na léčbu. Nedílnou součástí klinické výživy je speciální tekutá výživa (neboli enterální klinická výživa). Speciální tekutá výživa znamená nutriční podporu potravinami s přesně určeným složením živin (cukry, tuky, bílkoviny, minerály, stopové prvky, vitamíny) do trávicího traktu. Přípravky speciální tekuté výživy patří mezi potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Existují dvě cesty podávání speciální tekuté výživy:

Tekutá výživa k popíjení (Sipping) je určená pro pacienty s funkčním trávicím traktem, u nichž se nedaří běžnou stravou udržet dostatečný perorální příjem a tělesnou hmotnost. Většinou se jedná o kompletní a vyváženou tekutou stravu vyvinutou pro pacienty se zvýšenou potřebou energie a živin. Mezi sipping patří i speciálně připravené přípravky pro určité skupiny pacientů, např. pacienty s proleženinami, s diabetem apod.

Sondová výživa je určena pro pacienty, kteří nemohou potravu či sipping přijímat ústy. Sondová výživa je vždy nutričně kompletní, tzn. obsahuje všechny nezbytné živiny, minerály, vitamíny a stopové prvky.

Přípravky enterální klinické výživy můžeme také rozdělit na:

 

  • standardní (polymerní) – přípravek obsahuje celé nenaštěpené živiny
  • oligomerní (peptidová) – přípravek obsahuje již naštěpené proteiny ve formě peptidů
  • speciální – vyvinuté speciálně pro jednotlivá onemocnění

Více o speciální tekuté výživě:

Klinická výživa nabízí pestré možnosti využití

 

Slovníček pojmů pro Vás průběžně doplňujeme a aktualizujeme.
Chybí Vám nějaký pojem související s výživou v nemoci? Napište nám jej!

Nový pojem do slovníčku

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

NUTRITEST