Rakovina

Rakovina je onemocnění, při kterém dochází k nekontrolovanému růstu určité skupiny buněk. Obecně lze říci, že u každého typu buněk, který v lidském organismu existuje, může dojít k rakovinnému bujení. Buňka je zhoubná, pokud ztratila schopnost zaniknout přirozeným buněčným způsobem (proces známý jako apoptóza) a snadno se šíří do dalších částí těla, čímž roznáší i onemocnění. Tak se liší zhoubný nádor (maligní) od nezhoubného (benigního).

Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí (u dospělých hned po chorobách srdce a cév, u dětí hned po úrazech). Velké množství případů je však podchyceno včas a na základě toho dochází k odpovídající léčbě, která je často úspěšná. U některých případů rakoviny také nedochází k růstu nádorů a dá se říci, že se chovají neutrálně. Samozřejmě existují i velice agresivní nádory, jejichž vývoj je bohužel zcela odlišný. Tyto nádory jsou velmi nebezpečné, protože již v relativně malé velikosti mohou metastazovat do jiných orgánů.

Česká republika je se 75 novými případy na sto tisíc obyvatel za rok světovým rekordmanem v počtu nádorů tlustého střeva. Podílí se na tom konzumace piva a strava s nedostatkem vlákniny a nadbytkem živočišných tuků a uzenin. Drtivá většina nádorových onemocnění má jednoznačně genetický podklad, který se projevuje jako předpoklad k určitému typu nádoru. Tento předpoklad se nemusí v životě projevit, ale často se projeví. Dochází k tomu zejména v situaci, kdy se s ním zkombinují některé rizikové faktory. Nejčastější ovlivnitelnou příčinou vzniku rakoviny je výživa, hned na druhém místě je kouření. Více informací o výživě při onemocnění rakovinou najdete ZDE.

Aktuální články o rakovině:

 

 

Slovníček pojmů pro Vás průběžně doplňujeme a aktualizujeme.
Chybí Vám nějaký pojem související s výživou v nemoci? Napište nám jej!

Nový pojem do slovníčku

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

Dotaz od: Petr Ch. (5. 1. 2018)

Dobrý den, mám zavedenou sondu PEG. Sáčky s výživou jsou teď ale jiné- nedá se už do hrdla dostat, jako to šlo...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
na hrdle vaků sondové enterální výživy je nyní nový port ve tvaru „X“.
Jedná se o tzv. systém...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH