Proteiny

Bílkoviny (odborně proteiny) jsou podstatou všech živých organismů a stavebními kameny všech tkání včetně např. svalů, kůže či vlasů. Proteiny se podílejí na tvorbě enzymů, které kontrolují chemické reakce probíhající v lidském těle, a na tvorbě dalších důležitých látek. Proteiny mohou být využity i jako zdroj energie. K odbourávání proteinů dochází především, když je tělo ve stresu, např. při těžké infekci, akutním zánětu a popáleninách. Organismus ve stresu není schopný využít vlastní tukové zásoby a cukry jako zdroj energie a proto využívá energii bílkovin ze svých tkání, především ze svalů. Proteiny získáváme z potravin živočišných i rostlinných. Hodnotnější jsou bílkoviny živočišného původu, protože obsahují všechny nezbytné aminokyseliny (aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin). Denní potřeba proteinů je u zdravého člověka cca 1 g na 1 kg tělesné hmotnosti, v nemoci se tato potřeba může až zdvojnásobit. Proteiny nelze dalšími živinami nahradit!

Více o proteinech ZDE.

Aktuální články o proteinech ZDE.

 

Slovníček pojmů pro Vás průběžně doplňujeme a aktualizujeme.
Chybí Vám nějaký pojem související s výživou v nemoci? Napište nám jej!

Nový pojem do slovníčku

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

Dotaz od: Zora H. (1. 1. 2018)

Dobrý deň, po mamičke nám ostal nápoj NURIDRINK Compact Proteín 4x125 ml príchuť lesného ovocia, rada by som sa...[více]

Odpověď:

Dobrý deň, 
tento nápoj môžete pokojne skonzumovať sama.
J. Pavlíčková

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH