Mixovaná strava

V případech, kdy nemocný z různých důvodů není schopen pozřít (pokousat) běžné jídlo, používá se jako varianta tzv. mixovaná strava. Mixovaná strava přichází na řadu například u operací čelisti nebo u seniorů. Mixovaná strava znamená jednoduše rozmixovat jakékoliv jídlo, které by za normálních okolností pacient snědl. Pro přípravu mixované stravy jsou vhodná spíše tekutá jídla, jako jsou omáčky, kaše, pudinky, lze přidat knedlík, brambory, zeleninu nebo i maso. Mixovanou stravu nemocný popíjí širokým brčkem nebo po lžičkách. Dříve jsme se mohli setkat s doporučením používat mixovanou stravu do výživových sond, což není příliš vhodné. Hlavním důvodem kromě rizika mikrobiologické kontaminace také nízká výživová a energetická hodnota takto připravené stravy. Vhodnou náhradou mixované stravy je tekutá výživa s přesně definovaným složením – do výživových sond či k popíjení v lahvičkách.

Více o mixované stravě ZDE.

 

Slovníček pojmů pro Vás průběžně doplňujeme a aktualizujeme.
Chybí Vám nějaký pojem související s výživou v nemoci? Napište nám jej!

Nový pojem do slovníčku

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

Dotaz od: Zora H. (1. 1. 2018)

Dobrý deň, po mamičke nám ostal nápoj NURIDRINK Compact Proteín 4x125 ml príchuť lesného ovocia, rada by som sa...[více]

Odpověď:

Dobrý deň, 
tento nápoj môžete pokojne skonzumovať sama.
J. Pavlíčková

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH