Klinická výživa

Klinická výživa je speciální výživa, která pomáhá pozitivně ovlivnit stav organismu a jeho tělesné procesy a podpořit tak účinnou léčbu. Podobně jako může být nedostatečná výživa důvodem progrese nemoci, může být cílená nutriční intervence klinickou výživou významným faktorem ovlivňujícím průběh onemocnění a odpověď na léčbu. Nedílnou součástí klinické výživy je enterální klinická výživa. Enterální klinická výživa znamená nutriční podporu potravinami s přesně určeným složením živin (cukry, tuky, bílkoviny, minerály, stopové prvky, vitamíny) do trávicího traktu. Tyto přípravky patří mezi potraviny pro zvláštní lékařské účely.

Existují dvě cesty podávání enterální klinické výživy:

Sipping (výživa k popíjení) je určený pro pacienty s funkčním trávicím traktem, u nichž se nedaří běžnou stravou udržet dostatečný perorální příjem a tělesnou hmotnost. Většinou se jedná o kompletní a vyváženou tekutou stravu vyvinutou pro pacienty se zvýšenou potřebou energie a živin. Mezi sipping patří i speciálně připravené přípravky pro určité skupiny pacientů, např. pacienty s proleženinami, s diabetem apod.

Sondová výživa je určena pro pacienty, kteří nemohou potravu či sipping přijímat ústy. Sondová výživa je vždy nutričně kompletní, tzn. obsahuje všechny nezbytné živiny, minerály, vitamíny a stopové prvky.

Přípravky enterální klinické výživy můžeme také rozdělit na:

 

  • standardní (polymerní) – přípravek obsahuje celé nenaštěpené živiny
  • oligomerní (peptidová) – přípravek obsahuje již naštěpené proteiny ve formě peptidů
  • speciální – vyvinuté speciálně pro jednotlivá onemocnění

Více o klinické výživě:

Klinická výživa nabízí pestré možnosti využití

 

Slovníček pojmů pro Vás průběžně doplňujeme a aktualizujeme.
Chybí Vám nějaký pojem související s výživou v nemoci? Napište nám jej!

Nový pojem do slovníčku

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

NUTRITEST