Chemoterapie

Chemoterapie je spolu s ozařováním (tzv. radioterapií) a operacemi základním pilířem protinádorové léčby. Chemoterapií se rozumí podávání léků s potvrzeným protinádorovým účinkem – tak zvaných cytostatik, které ničí nádorové buňky. Chemoterapie na rozdíl od ozařování působí na celé tělo, tedy i na skryté nádorové buňky, jež není možné odhalit při onkologických vyšetřeních. Zatímco dávka záření, která by mohla vést k vyléčení nádoru, by byla smrtelná, chemoterapii je možné podat s výhledem na vyléčení a s přijatelným rizikem u velkého procenta pacientů. Chemoterapii je možné rozdělit na monoterapii, tj. léčbu jedním lékem, kombinovanou chemoterapii, tedy léčbu několika léky najednou, a sekvenční chemoterapii, tj. léčbu vysokými dávkami postupně podávaných jednotlivých léků. Ozařování a chemoterapie s sebou nesou bohužel řadu nežádoucích účinků jako potlačená imunita, bolestivé poškození sliznice úst, nevolnost, únava nebo zvracení. Pacient trpí nechutenstvím a hubne, čímž ztrácí cennou svalovou hmotu. Správná výživa onkologických pacientů v tomto období pomáhá lépe snášet léčbu a rychleji se zotavit.

Aktuální články o chemoterapii:

 

Slovníček pojmů pro Vás průběžně doplňujeme a aktualizujeme.
Chybí Vám nějaký pojem související s výživou v nemoci? Napište nám jej!

Nový pojem do slovníčku

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

Dotaz od: Zora H. (1. 1. 2018)

Dobrý deň, po mamičke nám ostal nápoj NURIDRINK Compact Proteín 4x125 ml príchuť lesného ovocia, rada by som sa...[více]

Odpověď:

Dobrý deň, 
tento nápoj môžete pokojne skonzumovať sama.
J. Pavlíčková

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH