Úvodní stranaVýživa dospělýchVýživa v nemociProč přijímat potravu ústy
 

Proč je v nemoci důležité přijímat potravu ústy?

Řešení základního onemocnění je u lékařů zpravidla na prvním místě. U řady onemocnění však výživa úspěšnost léčby podporuje. Léčba podvýživy patří k vědecky ověřeným a uznávaným metodám podpůrné léčby.

 Pokud se nemocný dostane do stavu, kdy je ohrožen podvýživou, která by dále mohla zhoršit jeho zdravotní stav, je třeba včas zasáhnout. Samozřejmě nejpřirozenější a nejlepší je stav, kdy se podaří obnovit příjem stravy ústy a dodat tak tělu potřebné živiny dietou. Někdy to ale možné není. Pak je třeba doplnit dietu o přípravky, které potřebu chybějících živin zajistí. 

Střeva je důležité udržovat stále v činnosti

Pokud jsou střeva delší dobu v nečinnosti a neprochází jimi potrava (jak je tomu při hladovění nebo nitrožilní výživě), dochází ke změnám střevní mikroflóry a ke zhoršení činnosti střevních buněk, které jsou nezbytné pro správnou funkci střeva. Pokud již k tomuto narušení dojde, je pak mnohem problematičtější se vrátit zpět k přirozenému příjmu potravy – tedy ústy. Proto lékaři raději volí tzv. enterální cestu, kdy je výživa podávána ústy nebo sondou do zažívacího traktu. I v případech, kdy je nutné podávat výživu nitrožilně, je výhodné, pokud pacient dostane alespoň malé množství výživy přirozenou cestou. Takový přístup zajistí, že střevo zůstává v činnosti.

 Podávání výživy nitrožilně s sebou nese i další rizika, jako například infekce žilního přístupu, nutnost pobytu v nemocnici apod. U některých stavů nebo onemocnění je však tento přístup nezbytný.

 Enterální výživa usnadní návrat nemocného do jeho domácího prostředí a umožní jeho větší soběstačnost a nezávislost.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

Dotaz od: Věra B. (26. 10. 2016)

Dobrý den,prosila bych o radu.Mamka 74 let má rakovinu plic.Trpí nechuten.při pokusu o jídlo má pocit na...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
pocit na zvracení může souviset s některými léky na léčbu
bolesti, které někdy tito...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH