Úvodní stranaPoradna lékaře
 

Poradna lékaře

položit dotaz do poradny

Dana (24. 3. 2016)

Dobrý den, rada bych se zeptala, za jakých okolností je možné, že by mi nutridrink napsal lékař na předpis. Popř. jaký lékař? Je mi 30 let, mám 2 děti, v druhém těhotenství jsem hodně zhubla, mám evidentně nějakou poruchu příjmu potravy (ne anorexii). Před pár mesici jsem po 2 letech vysadila léky (antidepresiva a dogmatil) a zase šla váha dolů. Mám 175cm / a nyní 50 kg. S léky jsem měla i 56 kg, ale před léčbou i 47 kg a to už nemůžu dopustit. Bohužel pomalu ale jistě stále hubnu. Krevní testy mám v pořádku, štítnou žlázu, vše.. jen nemohu jíst po 14 hod. Většinou se naobědvám okolo 12 hod, pak ještě zkusím nějaké ořechy, sušenku okolo půl 2 a pak už nic.

Dobrý den, 
pokud Vám mohu poradit, navštivte Nutriční poradnu, které
fungují v nemocnicích. Tam by měl lékař nutricionista posoudit, zda
Nutridrinky potřebujete a zda je může předepsat, aby jste je měla částečně
hrazené.
Jaroslava Pavlíčková, nutriční terapeutka

Andrea (18. 3. 2016)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je vhodná po dobu 14 dní výživa pouze Nutridrinky (plánuji 5 - 6 denně, popř. méně, pokud mi to bude stačit, nebo k tomu hrnek čerstvé mrkvové šťávy, žloutek, rybí olej apod - tekuté věci). Mám totiž chronické zažívací problémy, vrací se mi celý obsah žaludku, často mám velké překyselení, tak piju sodu a zvracím. 2x denně si dávám klystýr. Trpím malnutricí, anémií, elektrolytickou dysbalancí atd. Kvůli únavě, bolesti žaludku, a dalším věcem nezvládám normální život. Navíc se mi v poslední době udělal svědivý ekzém na obou rukách. V roce 2003 jsem měla kvůli zácpě operaci dolichokolonu, 16 dní jsem byla jenom na kapačkách, nejedla ani nepila a za tu dobu se mi krásně zažívání zregenerovalo, jak jsem to ještě nikdy nezažila. Chodila jsem pravidelně na velkou bez úsilí. Bohužel i přes velmi šetrnou stravu se mi to po měsíci zase začalo dostávat do starého stavu :(. Celý život neustále vymýšlím, co a jak jíst aby to bylo správně, ale buď to...

Dobrý den, 
pokud se rozhodnete pro výživu pouze na nutridrincích po dobu
14 dní či déle, tak ve vašem případě je vhodné zvolit Nutridrik
Multifibre, který dodá nejen potřebné množství základních živin, minerálů
a vitamínů, ale i vlákninu (v rozpustné i nerozpustné formě), která
zregeneruje trávící trakt, je potravou pro dobré bakterie sídlící v
zažívacím ústrojí a pomůže upravit stolici. 5-7 nutridrinků Multifibre je
dostačující, jako jediný zdroj potravy.

U vás bych ale volila trochu jiný postup a to s ohledem na vámi uvedené symptomy a popis zdravotního stavu. Velký problém je překyselení organismu, které nutridrinky sami o sobě nevyřeší, ale mohou být velkým pomocníkem doplňujícím základní živiny a regenerující trávící trakt. Ze začátku bych volila plnou dávku nutridrinků, kterou bych doplnila o malé porce vařené zeleninové polévky (rozmixované) - ze začátku několikrát denně pár lžižek (v rámci vašeho trávení) a každým dnem navyšovala dávku. Zelenina je zásadotvorná, dodá vlákninu, vitamíny, minerály a fytoživiny. Důležité je, aby polévka byla vždy čerstvě uvařená, jelikož uvařená zelenina schladnutím oxiduje a stává se kyselinotvornou; stejně tak je třeba mít bio kvalitu, kde je méně dusitanů, jinak se opět stává kyselinotvornou.

Dále bych nutridrinky doplnila o čerstvě lisované zeleninové šťávy a to nejlépe 
o šťávy ze zelené zeleniny (jsou zásadotvorné, samotná mrkvová šťáva vhodná není, obsahuje hodně cukru čímž je kyselinotvorná), případně kombinace např. řepa + řapíkatý celer + petržel. Domácí lisované šťávy jsou koncetrovanou formou živin, fytoživin, minerálů a hlavně enzymů - díky této koncentraci stačí velmi malé množství - ze začátku čtvrt deci, množství se pomalinku bude zvyšovat na deci v jedné porci. 

Vzhledem k vysoké koncentraci živin je velmi důležité šťávu popíjet velmi pomalu. Čerstvost je opět velmi důležitá - s časem probíhá oxidace a stává se kyselinotvornou; kupované šťávy jsou pasterizované a tzv. mrtvé bez potřebných enzymů a dalších látek. Nutridrinky jsou velmi dobrý pomocník pro přechod na normální stravu, zajistí dostatečný přísun živin i energie zatím co po malých částech budete přidávat více a více normální stravy. 
Veronika Strnadelová, NMD

Jiří (17. 3. 2016)

Dobrý den, je mi 65 let a jsem 2 týdny po operaci hrudní kýly. Dále se léčím se zvýšenou činností štítné žlázy. Po dobu co jsem byl v nemocnici jsem zaznamenal velký úbytek svalové hmoty a nyni mám problém s chůzí do schodů, vstát ze sedu atd. Ačkoliv mám při sve výšce 160 cm a váhu cca 100 kg, moje stravovací navyky jsou velmi slabe a prijem zivym velmi nízký. Jake produkty z vasi rady byste mi doporucili? A jak a po jakou dobu je mam aplikovat? Předem děkuji za zpětnou odpověď!

Dobrý den,
počet nutridrinků záleží na množství a kvalitě stravy, kterou konzumujete. Pro pooperační regeneraci a nabytí svalové hmoty je třeba navýžit příjem
bílkovin, které vám v dostačujícím množství dodá Nutridrink Protein Compact 2 lahvičky. Dále, dle množství příjmané stravy, 1-2 lahvičky Nutridrink Multifibre (krom výživy dodávající vlákninu v rozpustné i nerozpustné formě pomáhající regenerovat trávicí trakt a upravují stolici) nebo 1-2 lahvičky Nutridrink ze základní řady. Vzhledem ke koncentraci živin v Nutridrincích je důležité je popíjet velmi pomalu, aby se vše důkladně vstřebalo a tělo postupně využilo. Doba aplikace omezená není, dokud je potřeba tělo vyživovat a nabrat svalovou hmotu, Nutridrinky dodají vše co pořebuje (ve vašem případě v kombinaci 
s vhodnou stravou v množství dle vašich možností) a pomohou tělo regenerovat.

Aby nedocházelo k překyselení organismu, je nezbytné zařadit do jídelníčku 
co nejvíce zeleniny v dobré kvalitě, která působí zásadotvorně, dodá vlákninu, minerály, vitamíny a fytochemikálie. Dále je nutné vyvarovat se jakýmkoliv alergenům, chemikáliím, barvivům, “Éčkům", pesticidům… a navyšovat antioxidanty ve stravě - nejlépe v podobě ovoce, čerstvě lisovaných ovocných a zeleninových šťáv, případně kvalitního doplňku stravy. 

Za zmínku stojí kvašené zelí, které dle výzkumů při pravidelné  konzumaci ve větším množství snižuje činnost štítné žlázy, je nejbohatším zdrojem vitamínu C (silného antioxidantu) a živých enzymů - u kavašeného zelí je třeba, aby nebylo pasterizované (domácí výroba nebo zakoupené na farmářských trzích). Studie ukázaly, že pasterizované z obchodu neobsahuje žádné enzymy, navíc obsah vitamínu C je prakticky nulový. Pokud se rozhodnete kvašené zelí do jídelníčku zařadit, tak  s ohledem na obsah bakterií mléčného kvašení, je třeba ho zařazovat po menších dávkách  a postupně množství navyšovat - tělo si potřebuje na “živost” dané potraviny zvyknout.
Veronika Strnadelová, NMD

Anna (14. 3. 2016)

Dobrý den, od kojeneckého věku se léčím s GER a opakovanými záněty žaludku. V prosinci 2015 mi byla zjištěna silná akutní gastritida s krvácením ze sliznice. Držela jsem přísnou dietu (dušená zelenina s rýží, kaše atd.), která krátkodobě pomohla a došlo k zlepšení, proto jsem postupně začala jíst běžnou stravu (kromě smažených, ostrých a dráždivých jídel), ale nyní mám potíže znovu (po jídle se dostaví nevolnost, bolest žaludku, břicha). Chuť k jídlu většinou mám. Přemýšlím o návratu k již zmíněné dietě, ale protože má málo živin uvažuji o doplnění Nutridrinkem. Je mi 16 let (za měsíc 17) a vážím 48 kg. Je v tomto případě pro mě Nutridrink vhodný? Případně v jakém množstvím? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, 
pokud by byla opět diagnóza gastritida, pak je Nutridrink
vhodný. Nejlepší je Nutridrink protein nebo Nutridrink compact protein. 
Množství se odvíji od toho, co sníte běžnou stravou. 
Většinou se doporučují 2 denně. Nechejte je vychladit v lednici a popíjejte
po malých doušcích během dne. 
MUDr. Milana Šachlová, CSc et PhD
Masarykův onkologický ústav v Brně

Jana (11. 3. 2016)

Dobrý den, chci se zeptat, zda se může užívat Nutrdrink v 7. měsíci těhotenstvi při přísné žlučníkové dietě. Děkuji za odpověď. Jana

Dobrý den,
pokud máte přísnou žlučníkovou dietu, kupte si Nutridrink
Juice. V těhotenství Nutridrinky můžete popíjet.
Jaroslava Pavlíčková, nutriční terapeutka

Maria (27. 2. 2016)

Dobrý den. Chtěla jsem se optat, zda je možné přibrat z Nutridrinků. Jsem pouze na tekuté výživě a vážím 51 kg na 167 cm. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,
Nutridrinky jsou speciální přípravky k popíjení s vysokou
energetickou hodnotou, proto jsou podávány k doplnění stravy, kterou
pacienti neují. Píšete, že jste pouze na tekuté výživě. Neznám důvod
a jakou výživu máte na mysli. Pokud je to pouze mixovaná vařená strava,
pak by jste mohla mít malý příjem energie. Jedná-li se o klinicky vyráběnou
tekutou výživu, ta by měla v dostatečném množství krýt potřebnou hodnotu.
Pokud chcete přibrat na hmotnosti, doporučuji  nejméně 2 ks Nutridrinků
denně po dobu nejméně 14-ti dnů, aby se začal objevovat přírůstek
na hmotnosti.
Jaroslava Pavlíčková, nutriční terapeutka

Šárka (23. 2. 2016)

Dnes jsem pátý den po operaci, kdy mi bylo akutně odoperováno slepé střevo a dnes jsem byla propuštěna do domácí péče. 7 měsíců před touto akutní příhodou jsem radikálně změnila jídelníček, vynechala lepek, zařadila hodně zeleniny, luštěnin, bílkovin a omezila tuky. Zhubla jsem 21kg. Ted po operaci mám další 2kg dole, můžu pokračovat ve stejné stravě, a pomůže mi nutridrink? Chuť k jídlu vůbec nemám, 1x mi v nemocnici drink podaly, bylo to první jídlo po zákroku (3den) Aktuálně mám 74 kg, měřím 165cm a je mi 46 let. Děkuji za odpověd.

Dobrý den,
váš jídelníček nemusíte měnit, na trávicím traktu nebyly provedeny žádné
výkony. Nutridrink užívat nemusíte. Je doporučován pacientům s malnutricí, nebo hrozící malnutricí.
Zkuste pomalu navyšovat příjem stravy, hlavně bílkovinných potravin.
Jaroslava Pavlíčková, nutriční terapeutka

Tomáš (13. 2. 2016)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je vhodný doplněk, který obsahuje bílkoviny? Dlouhodobě se léčím s Common variability imunodeficience s opak. infekty dýchacích cest. zvýšené riziko střevních infekcí. jednou za 14 dní jezdím, na doplnění protilátek infuzně. jím stejně ale i tak ztrácím na váze, částečně to i k té nemoci patří:-( ale i tak můžete mi něco doporučit nějaký doplněk? nutridrinky si kupuji :-) děkuji za váš čas. S pozdravem Tomáš

Dobrý den,
Z nutridrinků je nejvhodnější Nutridrink Compact Protein, která má více
bílkovin. Čistou bílkovinu obsahuje prášková forma Protifar (především
k přidání do stravy). Přípravek není instantní, nerozpouští se, jsou to
drobné vločky, nemá žádnou chuť. 1 odměrka  3 g obsahuje téměř 3 g
bílkoviny, takže např. 3x3 odměrky jsou téměř 30 g bílkovin (asi jako 100
g 20% tvrdého sýra).
Nutridrinky by to chtělo 2-3 ks/den, abyste nehubnul. Zkuste vyhledat
nutriční ambulanci ve Vaší blízkosti (www.skvimp.cz), lékař může posoudit
přísná kritéria pojišťovny a mohl by Vám případně nějaké přípravky
předepsat na částečnou úhradu.
MUDr. Zuzana Kala Grofová

Markéta Š. (22. 2. 2016)

Dobrý den, synovi - 14 let, byla před týdnem na základě koloskopie a endoskopie potvrzena Crohnova choroba. Kromě léků mu byl nasazen nutridrink pro příští dva měsíce jako jediný příjem potravy. Doporučení je 8-9 lahviček Nutridrink Protein čokoláda 200 ml denně - jiné příchutě netoleruje. Dá se prosím nutridrink bez obav zmrazit a podávat popřípadě v mraženém stavu jako "zmrzlina" pro zpříjemnění... děkuji

Vážená paní,
ano Nutridrink se dá zmrazit a dají se z něho dělat i různé koktejly,
přidat ovoce, šlehačku. Obávám se ale, že pro Crohnovu chorobu příliš
studené není vhodné. Můžete zkusit i výživu ve formě krémů, kdy se jí
lžičkou.
Zdraví,
MUDr. Milana Šachlová, CSc et PhD
Masarykův onkologický ústav v Brně

Erika (20. 2. 2016)

Dobry den...ktory z tychto produktov by ste mi doporucili pri liecbe nadoru v hrubom čreve. Nutridrink Compact Nutridrink Protein Nutridrink Nutridrink Multi Fibre Nutridrink Yoghurt Nutridrink Juice Style Aky je medzi nimi rozdiel, ktory je lepsi...dakujem za odpoved...s pozdravom

Dobrý den,
nejlepší jsou ty, které mají vysoký obsah bílkovin, tedy Nutridrink
protein nebo Nutridrink compact protein. Pak je taky vhodný Forticare,
protože obsahuje i omega 3 mastné kyseliny.
V indikovaných případech je může napsat v ČR  na 1 měsíc onkolog,
dále nutriční ambulance.
MUDr. Milana Šachlová, CSc et PhD
Masarykův onkologický ústav v Brně

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

Dotaz od: Zora H. (1. 1. 2018)

Dobrý deň, po mamičke nám ostal nápoj NURIDRINK Compact Proteín 4x125 ml príchuť lesného ovocia, rada by som sa...[více]

Odpověď:

Dobrý deň, 
tento nápoj môžete pokojne skonzumovať sama.
J. Pavlíčková

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH