Péče o pacienta se sondou

Co je to sonda?

Sonda je tenká pružná ohebná hadička, kterou může být podávána tekutá klinická výživa přímo do žaludku nebo tenkého střeva. Podle způsobu zavedení rozlišujeme sondy zaváděné nosem (nasogastrické), nebo před stěnu břišní (perkutánní).

Lékaři se snaží vždy zvolit nejvhodnější řešení pro dané onemocnění a podle stavu konkrétního pacienta.

NGS (nazogastrická sonda)

Nazogastrická sonda je využívána u nemocných, u kterých se nepředpokládá dlouhodobá výživa sondou. NGS je zavedena nosem přes nosohltan a hltan jícnem do žaludku.

Pokud je sonda zavedena až do prvního úseku tenkého střeva (jejuna), mluvíme o nasojejunální sondě. Tato varianta je vhodná u pacientů s pomalým vyprazdňováním žaludku nebo krátkodobou překážkou v oblasti jícnu, žaludku nebo tenkého střeva. Podmínkou je ale průchodnost trávicí trubice pod touto překážkou. Pro nasojejunální sondu je vhodné nepřetržité podávání výživy. Nárazové podávání totiž může způsobit různé komplikace, zejména průjem, nevolnost, zvracení nebo pocit napětí břicha.

PEG (perkutánní endoskopická gastrostomie)
PEJ (perkutánní endoskopická jejunostomie)

Jde o zavedení plastového katetru přes kůži do žaludku (PEG) nebo tenkého střeva (PEJ). Tato varianta je vhodná pokud je třeba podávat výživu déle než tři až čtyři týdny, nebo v případech, kdy je zavedení nasogastrické sondy komplikované nebo představuje pro nemocného nebezpečí např. vdechnutí výživy.

 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

NUTRITEST