Podvýživa dětí v Česku. Nedostatečnou výživou je ohroženo třicet procent dětí

www.familyfreshnews.cz , 11.10.2012   Ačkoliv se zdá, že podvýživa dětí vůbec nepatří do vyspělejších částí světa, opak je pravdou. Podle průzkumu NutriAction společnosti Nutricia je totiž téměř skutečně třicet procent dětských pacientů v českých nemocnicích ohroženo podvýživou, z toho dvě procenta dětí jsou dokonce ohrožena extrémně.    Přitom plnohodnotná výživa malých pacientů v nemoci je nesmírně důležitá, protože její nedostatek může mít za následek prodloužení léčby, hospitalizace a rekonvalescence.
„Nedostatečná výživa dětí se velmi často ztotožňuje s problémem hladu,“ říká doc. MUDr. Oldřich Pozler, CSc., z Fakultní nemocnice v Hradci Králové a pokračuje: „To je však velmi zavádějící, protože nedostatečně živené může být jakékoliv dítě v moderní společnosti, a to včetně obézních dětí. Obrovské riziko u těchto dětí spočívá v tom, že při nemoci dětské tělo potřebuje až dvojnásobný energetický příděl, a pokud jej nedostane, může to mít negativní dopad na délku léčby, hospitalizace i rekonvalescence.“

Skrytý nepřítel

Mezi nejčastější diagnózy, které jsou spojeny s rizikem podvýživy u dětí, patří vedle nemocí trávící soustavy nádorová a infekční onemocnění, která následují nemoci výživy a přeměny látek, neurologická onemocnění a nemoci dýchací soustavy. Nicméně více než třicet procent dětí v riziku podvýživy bylo hospitalizováno s diagnózou, která obvykle nebývá považována za rizikovou. Toto vysoké číslo ukazuje, proč je riziko podvýživy dětí ve vyspělých zemích nebezpečné: není přímo viditelné a nepojí se jen s určitým typem onemocnění. Nejčastější příznaky, které způsobují ztráty živin, pozná každý rodič. Může to být například zvracení 3x a vícekrát za den, průjem 5x a vícekrát za den a snížený příjem stravy během posledních dní před přijetím k hospitalizaci.

Rodiče, ptejte se!

Ačkoliv závěry výše uvedeného průzkumu nejsou příliš optimistické, dobrou zprávou je, že české nemocnice vnímají tuto problematiku jako aktuální téma a chtějí se mu aktivně věnovat. Do dotazníkových šetření se totiž zapojilo 35 českých nemocnic, z toho 9 fakultních, 6 krajských a 20 ostatních, což je v porovnání s dalšími evropskými zeměmi rekordní počet. Rodiče ale mohou v tomto ohledu také pomoci. „Rozhodně by se měli ptát lékařů na možnosti výživy dětí v nemoci a v průběhu léčby, a informovat se o dostupných možnostech řešení, mezi něž patří i tzv. enterální výživa. Jedná se o kompletní a vyváženou tekutou výživu vyvinutou pro pacienty se zvýšenou potřebou energie a živin. Může být doplňkem výživy nebo jejím jediným zdrojem a je i volně prodejná v lékárnách,“říká odborník na výživu doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., z Fakultní nemocnice v Motole.

Výživa v nemoci dětem na míru 

Jedním z prostředků plnohodnotné tekuté výživy je NutriniDrink pro děti. Jako jediný v České republice je uzpůsoben svým složením pro děti od 1 roku do 6 let. Nemá ničeho moc ani ničeho málo, obsahuje optimální množství bílkovin, tuků, cukrů, ale i vitamín D a další potřebné živiny a minerální látky. Lze užívat jednu až dvě lahvičky denně pro doplnění běžné stravy nebo čtyři až pět lahviček jako jediný zdroj výživy. Je volně dostupný v lékárnách i hrazený ze zdravotního pojištění. Od října má dvě nové příchutě oblíbené u dětí, jahodovou a čokoládovou.
NutriniDrink pro děti je potravina pro zvláštní výživu – potravina pro zvláštní lékařské účely. Měl by být používán pod dohledem lékaře nebo osoby kvalifikované v oblasti výživy, farmacie nebo péče o dítě nebo na základě jeho doporučení.  Jarmila Štursová
Soubory:
familyfreshnews.cz_11102012.png1.4 M
 
Infolinka ZDARMA

Po - pá | 8 - 16
800 110 000

Logo Nutridrink

PORADNA ODBORNÍKA

Dotaz od: Petr Ch. (5. 1. 2018)

Dobrý den, mám zavedenou sondu PEG. Sáčky s výživou jsou teď ale jiné- nedá se už do hrdla dostat, jako to šlo...[více]

Odpověď:

Dobrý den,
na hrdle vaků sondové enterální výživy je nyní nový port ve tvaru „X“.
Jedná se o tzv. systém...

 
 
 

NUTRITEST

 
 
 
Vyberte si správný nutridrink
 
 
 
všechna videa

Video

 

Výživa v nemoci - Jak užívat Nutridrink

Jistě jste již slyšeli o Nutridrinku, který je určen k tekuté výživě – sippingu. Pro koho je vhodný, kdy a jak se užívá a co znamení pomalé popíjení, se dozvíte v našem videu. 

spustit video

 

Soutěž

 

Připravujeme pro Vás novou soutěž

 

VAŠE PŘÍBĚHY

Dcerka ma dmo,viacnasobne postihnutie a tiez uziva nutridrinky.Prospievaju jej,...[více]
pokračování příběhu | pravidla
 
VLOŽIT VLASTNÍ PŘÍBĚH